New Page 2

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO in 76/16 – odl. US) ter 14. člena Statuta Občine Ruše (Uradno glasilo slovenskih občin št. 25/11, 24/12) je Občinski svet Občine Ruše na svoji 17. redni seji, dne 12. 10. 2017 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU POSEBNIH SKUPIN V OBČINI RUŠE

 

I.    Splošne določbe

 

1. člen

(1) Ta Pravilnik določa dodeljevanje finančnih sredstev za izvajanje neprofitne in prostovoljne dejavnosti na področju veteranskih organizacij in drugih posebnih skupin in ostalih društev, ki ne sodijo v zakonsko obvezo, predstavljajo in zagotavljajo potrebe občanov, društvom interesnih in stanovskih dejavnosti občanov, njihovih združenj in zvez, ki delujejo na območju Občine Ruše, imajo v Občini Ruše sedež ali so njihovi člani občani Občine Ruše, in sicer sofinanciranje:

·       združenja veteranov vojne za Slovenijo,

·       združenja borcev za vrednote NOB,

·       združenja slovenskih častnikov,

·       upokojenskih društev in klubov,

·       ostalih sorodnih društev.

(2) Predmet tega pravilnika je delitev finančnih sredstev, ki jih na osnovi sprejetih projektnih nalog izvajalcem zagotavlja Občina Ruše iz sredstev proračuna.

(3) V pravilniku so opredeljena tudi:

·       pravila in postopki, ki jih v posameznih fazah postopka opravlja komisija, ki jo imenuje župan,

·       dejanja, ki jih morajo po posameznih fazah postopka opraviti predlagatelji in izvajalci projektov za sofinanciranje veteranskih organizacij, drugih posebnih skupin in ostalih društev.

 

2. člen

(1) Občinska uprava in izvajalci se pri pripravljanju, sprejemanju in izvajanju odločitev o izbiri projektov, ki jih iz občinskega proračuna sofinancira občina, ravnajo po pogojih in merilih, ki so sestavni del tega pravilnika.

 

3. člen

(1) Postopek dodeljevanja finančnih sredstev izvajalcem poteka po naslednjem zaporedju:

·       priprava in objava javnega razpisa za zbiranje predlogov izvajalcev,

·       zbiranje predlogov,

·       odpiranje in ocenjevanje prispelih predlogov,

·       obravnava predlogov,

·       obveščanje izvajalcev o odločitvi,

·       sklepanje pogodb,

·       spremljanje pogodb in namenska koriščenja sredstev iz proračuna.

(2) Razpisni rok se časovno prilagodi postopku priprave in sprejema občinskega proračuna. V primeru, da se proračun ne sprejme do maja tekočega leta se razpiše višina sredstev iz preteklega leta.

4. člen

(1) Javni razpis izvede strokovna služba občinske uprave, ki v nadaljevanju opravlja vsa administrativna in strokovna dela za razpisno komisijo, ki je tričlanska in jo imenuje župan. Komisija izvede odpiranje, pregled in ocenitev prispelih vlog, oblikuje predlog izbora ter višino sofinanciranja izbranih projektov.

(2) Objava javnega razpisa mora vsebovati:

·       navedbo izvajalca (naslov in drugi podatki),

·       pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci, njihovi projekti,

·       okvirno vrednost sredstev za predmet javnega razpisa,

·       določitev obdobja za porabo sredstev,

·       razpisni rok,

·       način dostave predlogov,

·       navedbo oseb občinske uprave pooblaščene za dajanje informacij,

·       informacijo o obrazcih za prijavo,

·       rok, v katerem bodo izvajalci obveščeni o izidu javnega razpisa.

(3) Rok za oddajo ponudbe ne sme biti krajši od 15 dni.

 

5. člen

(1) Izvajalci projektov so: organizacije, društva, klubi, združenja in zveze, ki so registrirane za izvajanje dejavnosti, opredeljenih v javnem razpisu.

 

6. člen

(1) Izvajalci projektov morajo izpolnjevati naslednje pogoje:

·       da imajo sedež v Občini Ruše oziroma delujejo na njenem območju,

·       ostala društva, lahko delujejo tudi izven območja Občine Ruše, njihovi člani pa morajo biti tudi občani Občine Ruše (najmanj 10% vsega članstva),

·       da imajo urejeno evidenco o članstvu, plačano članarino in ostalo dokumentacijo, kot jo določa zakon,

·       da so registrirani in delujejo najmanj eno leto,

·       da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske možnosti za uresničitev načrtovanih aktivnosti,

·       da vsako leto občinski upravi redno dostavljajo poročila o realizaciji programov in plan aktivnosti za prihodnje leto.

 

7. člen

(1) Pogoji in kriteriji sofinanciranja, določeni s tem pravilnikom, upoštevajo proračunske možnosti in načelo, da so proračunska sredstva dostopna vsem izvajalcem  iz 1. člena pravilnika.

 

8. člen

(1) Pravico do sofinanciranja projektov imajo izvajalci iz 6. člena tega pravilnika, ki so izbrani na podlagi vsakoletnega javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani Občine Ruše.

(2) Izvajalci, ki se javijo na razpis za dodelitev proračunskih sredstev, pošljejo svoje ponudbe v zaprti kuverti z oznako, ki je določen v javnem razpisu.

 

9. člen

(1) Komisija odpira vloge po vrstnem redu prispetja. Komisija za vsako vlogo ugotovi, ali je prispela pravočasno, ali jo je podala oseba, ki izpolnjuje pogoje, in ali je popolna. O odpiranju vlog se vodi zapisnik.

(2) Vlagatelje, katerih vloge formalno niso popolne, se pozove k dopolnitvi.

(3) Komisija nepopolnih vlog, in vlog, ki v roku niso bile dopolnjene, vsebinsko ne obravnava.

(4) Občinska uprava s sklepom zavrže vloge iz tretjega odstavka tega člena. Zoper sklep je dopustna pritožba, o kateri odloča župan občine.

 

10. člen

(1) Komisija glede na merila in kriterije za ocenjevanje in vrednotenje o razvrstitvi pripravi poročilo, v katerem morajo biti natančno navedeni razlogi za razvrstitev projektov in predlog kateri projekti se sofinancirajo v določenem deležu, kateri pa se glede na višino sredstev in razvrstitev ne sofinancirajo.

 

11. člen

(1) Komisija pripravi predlog delitve razpoložljivih sredstev na podlagi pogojev in meril za vrednotenje projektov veteranskih organizacij in drugih posebnih skupin in ostalih društev, ki ne sodijo v zakonsko obvezo, predstavljajo in zagotavljajo pa specifične potrebe občanov, društev interesnih in stanovskih dejavnosti občanov, njihovih združenj in zvez v Občini Ruše.

 

12. člen

(1) Z izvajalci projektov se sklene letna pogodba o sofinanciranju izbranih projektov. V pogodbi se opredeli izbran projekt, višino in namen sofinanciranja, kot sledi iz tega pravilnika. O izvedbi sofinanciranih projektov morajo izvajalci v pogodbenem roku predložiti poročilo.

 

13. člen

(1) V osmih dneh po prejemu pogodbe morajo izvajalci podpisani izvod pogodbe vrniti občinski upravi. Če podpisana pogodba s strani izvajalca ni vrnjena v osmih dneh od izdaje pisnega poziva za podpis, se zadeva obravnava, kot da je izvajalec odstopil od zahteve po sofinanciranju predloga projekta.

(2) Skupni obseg sofinanciranja projektov izvajalcev določi občinski svet v proračunu občine.

 

14. člen

(1) Izvajalci projektov so dolžni izvajati projekte v skladu s tem pravilnikom in le za namene, kot so jim bili opredeljeni v pogodbi.

(2) Občina Ruše lahko od izvajalcev projektov zahteva vsa dokazila in podatke, ki so potrebni za ovrednotenje izvajanja dogovorjenih projektov.

(3) Kolikor Občina Ruše ugotovi nenamensko porabo sredstev s strani izvajalca, se sofinanciranje takoj ustavi, že prejeta sredstva pa mora izvajalec vrniti v občinski proračun skupaj z zakonsko predpisanimi obrestmi.

(4) Izvajalec, ki krši določila tega člena, ne more kandidirati na naslednjem javnem razpisu občine.

 

15. člen

(1) Obrazce za prijavo na razpis pripravi občinska uprava in so v času razpisa na voljo v prostorih Občine Ruše in na spletni strani Občine Ruše.

(2) Izvajalci morajo dati ponudbo svojih projektov na predpisanih obrazcih in priložiti dokazila oziroma priloge, ki jih zahtevajo obrazci.

 

II.   Merila za vrednotenje projektov na področju veteranskih organizacij, drugih posebnih skupin in ostalih društev

 

16. člen

(1) Merila in kriteriji za vrednotenje projektov:

 

Število članov iz Občine Ruše s plačano članarino: do 100 članov

od 101 do 150 članov

od 151 do 300 članov

nad 300 članov

 

50 točk

100 točk

150 točk

300 točk

Društva, ki nimajo sedeža v Občini Ruše, če izkažejo, da je več kot 10 % registriranih članov društva iz območja Občine Ruše (npr. društvo izgnancev,…)

5 točk

 

Delež lastnih sredstev za izvedbo projekta: nad 80%

od 65 % do 80 %

od 51 % do 65 %

 

5 točk

3 točke

1 točka

Projekti vključujejo:

člane z območja Občine Ruše

člane z območja UE Ruše

tudi ali samo člane izven območja  Upravne enote Ruše

 

5 točk

3 točke

1 točka

                              

Prostori v lasti izvajalca

Prostori v najemu s plačilom najemnine

Brezplačen najem prostora

50 točk

5 točk

0 točk

Izobraževanje za člane /več kot 30 udeležencev

5 točk

Izobraževanje za občane / več kot 30 udeležencev

5 točk

Organizacija prireditve, ki je pomembna za lokalno okolje

15 točk

Sodelovanje na prireditvah z vabilom organizatorja

10 točk

Izdaja glasila, biltena

20 točk

Prireditev ob jubilejni obletnici društva

30 točk

 

(2) Pri vsakoletnem javnem razpisu, se lahko določijo dodatna merila za vrednotenje projektov veteranskih organizacij, drugih posebnih skupin in ostalih društev, ki pa ne smejo presegati 50 točk.

(3) Od dneva objave razpisa do določitve o izboru predlogov izvajalcev, se pogoji in merila iz prejšnjega odstavka ne smejo spreminjati.

 

17. člen

(1) Vrednost posameznih projektov je izražena v točkah. Vrednost točke se določi za vsako leto posebej.

 

III.  Prehodne in končne določbe

 

18. člen

(1) Izvajalcem, ki so pridobili sredstva po predpisih o sofinanciranju posebnih skupin, ki se uporabljajo do začetka uporabe tega pravilnika, se ta sredstva izplačujejo po teh predpisih do zaključka, za katerega so dobili ta sredstva.

 

19. člen

(1) Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, preneha veljati Pravilnik o sofinanciranju posebnih skupin v Občini Ruše (upokojenska društva, veteranska društva in druga programsko sorodna društva) (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 46/15).

 

20. člen

(1) Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0001/2017

Datum: 12. 10. 2017

 

 

Občina Ruše

 

Uroš Razpet, župan