New Page 1

Na podlagi 10. in 29 člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO) ter prvega odstavka 5. in 17. člena Statuta Občine Mirna (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 21/2011) je Občinski svet Občine Mirna na 10. redni seji, dne 07.04.2016 sprejel

 

STATUTARNI SKLEP

 

I.           Uvod

 

1. člen

(1) S tem statutarnim sklepom se določajo: grb in zastava, občinski praznik ter himna Občine Mirna.

 

2. člen

(1) Grb, zastava in himna Občine Mirna označujejo pripadnost Občini Mirna.

(2) Grb in zastava ter občinska himna se smejo uporabljati le v obliki, vsebini in na način, ki je določen s tem statutarnim sklepom. Njihova uporaba ne sme škodovati ugledu in dostojanstvu občine.

(3) Grba in zastave se ne sme zavarovati ali uporabljati kot znamko ali model.

 

II.          Oblika in barve grba

 

3. člen

(1) Grb občine je upodobljen na ščitu, ki je poznogotsko oblikovan s srebrno/belo obrobo, polje je  v modri barvi: Panatone Reflex Blue C/C100 M80 Y0 K30/R40 G68 B128/RAL 5005. V ščitu so tri jakobove školjke kovinsko srebrne/bele barve, razporejene v navzdol obrnjen trikotnik, tako da so zaobli deli školjk obrnjeni navzven in tvorijo navidezno središče v križišču ščita.

 (2) Modra barva predstavlja reko Mirno oziroma vodo kot vir življenja. Tri jakobove školjke simbolizirajo plodnost, blaginjo, srečo in so s treh strani usmerjene k istemu cilju. Voda in školjke skupaj predstavljajo občino kot prostor neskončnih možnosti.

Grbovna deviza: Občina Mirna – prostor neskončnih možnosti.

(3) Grb se uporablja v barvni, črno-beli, črtni in reliefni upodobitvi in se lahko upodobi v različnih grafičnih tehnikah. Grb se lahko uporablja tudi v odlitku.

(4) Geometrijska, likovna in barvna pravila za  oblikovanje grba v prilogi 1 so sestavni del tega sklepa.

 

III.         Uporaba grba

 

4. člen

(1) Grb občine se uporablja:

·       v žigih, pečatih, štampiljkah in oznakah dokumentov ter elektronski pošti organov občine in občinske uprave;

·       v prostorih in na poslopju sedeža občine ter na obvestilnih tablah;

·       na vabilih, čestitkah, vizitkah, publikacijah, plakatih in drugih uradnih izkazih, ki jih uporabljajo organi občine in  občinska uprava;

·       ob svečanih priložnostih in na uradnih priznanjih Občine Mirna;

·       v obliki spominskih daril in značk ter na darilih Občine Mirna;

·       na uniformah in delovnih oblekah uradnih oseb občinske uprave;

·       na spletnih straneh občine;

·       na javnih glasilih občine;

·       v drugih podobnih primerih, če uporaba ni v nasprotju s tem sklepom.

 

5. člen

(1) Grb občine se lahko uporablja tudi: ob mednarodnih, državnih, medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah in javnih shodih, na katerih se občina predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih shodov.

 

6. člen

(1) Ko se grb uporablja poleg drugega grba, mora biti, gledano od spredaj, praviloma na levi strani. Izjemoma sme biti grb na desni strani (v podrejenem položaju) ob državnem grbu ali grbu tuje države, kadar se ta grb uporablja ob uradnem obisku predstavnikov zgoraj imenovanih institucij.

(2) Ko se grb uporablja z več drugimi grbi oziroma znaki, je praviloma:

·       v sredini kroga-kadar so grbi in znaki razvrščeni v krogu;

·       v sredini polkroga-kadar so grbi razvrščeni v polkrogu;

·       na čelu kolone-kadar so grbi razvrščeni v koloni;

·       na prvem mestu oziroma gledano od spredaj, na levi strani-kadar so grbi in znaki razvrščeni v vrsto;

·       na čelu skupine-kadar so grbi in znaki razvrščeni v skupine.

(3) Ko se grb uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije, se uporablja skladno z določili zakona, ki ureja grb Republike Slovenije.

 

7. člen

(1) Grba in njegovih sestavnih delov ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovan, obledelih barv ali kako drugače neprimeren za uporabo, ki mora biti prilagojena normam o javnem redu, tako da ne krni ugleda Občine Mirna.

 

IV.        Oblika in barva  ter uporaba zastave

 

8. člen

(1) Zastava Občine Mirna je modre barve: Panatone Reflex Blue C/C100 M80 Y0 K30/R40 G68 B128/RAL 5005, v diagonalnem križišču so tri jakobove školjke srebrne/bele barve in v isti razporeditvi kot na ščitu.

(2) Zastava Občine Mirna je pravokotne oblike, oblikovana v razmerju 1:2 (širina:dolžina). V sredini je atribut grba občine. Atribut je visok do polovice višine zastave.

(3) Geometrijska, likovna in barvna pravila za  oblikovanje zastave v prilogi 2 so sestavni del tega sklepa.

 

9. člen

(1) Horizontalna oblika zastave je tista, na kateri je na vodoravno izobešeni (položeni) zastavini ruti atribut predstavljen horizontalno.

(2) Horizontalno zastavino ruto izobešamo na vertikalni drog oziroma njegovo sidrno vrv. Drog je lahko tudi nagnjen, vendar kot med drogom in ravnino (horizontalo) ne sme biti manjši od 45 kotnih stopinj. Če je zastavina ruta horizontalne zastave napeta ali pripeta poševno, prostorski kot med njenim spodnjim robom in ravnino (horizontalo) ne sme biti večji od 45 kotnih stopinj.

(3) Vertikalna oblika zastave je tista, ki ima na vertikalno izobešeni zastavini ruti atribut predstavljen horizontalno.

(4) Atribut na vertikalni zastavini ruti je napram horizontalni ruti zaobrnjen za devetdeset kotnih stopinj, zato da je upodobljen v svojem določenem položaju.

 

10. člen

(1) Zastava Občine Mirna je stalno izobešena skupaj z zastavo Republike Slovenije in zastavo Evropske unije na stavbi, kjer je sedež občine.

(2) Zastava se lahko izobesi na poslopjih, javnih zgradbah oziroma mestih, kjer se odvijajo prireditve.

(3) Župan občine lahko odredi, da se zastava občine izobesi tudi na drugih zgradbah, zlasti ob slovesni seji občinskega sveta, prazniku občine, slovesni ali kulturni prireditvi, pomembni za občino ali kadar predstavniki občine sprejmejo uradne obiske.

(4) Zastava občine se izobesi tudi v času sklepanja zakonskih zvez v prostoru, kjer se sklepajo zakonske zveze.

(5) V primeru žalovanja se zastava izobesi na pol droga.

(6) Zastava se izobesi ob državnih praznikih skupaj z zastavo Republike Slovenije in zastavo Evropske skupnosti na način, ki ga določa zakon, ki ureja zastavo Republike Slovenije oziroma predpis, ki ureja zastavo Evropske skupnosti.

(7) Zastava je lahko stalno izobešena tudi na objektih, kjer je sedež vrtcev, šol in drugih javnih zavodih in podjetjih, katerih ustanovitelj je občina.

(8) Zastava se v obliki namizne zastave uporablja v prostorih župana, podžupanov in direktorja občinske uprave.

 

11. člen

(1) Zastava se izobesi tudi:

·       ob predstavljanju Občine Mirna v zadevah mednarodnega sodelovanja, ob srečanju lokalnih skupnosti, v skladu s pravili in običaji takih srečanj;

·       ob predstavljanju Občine Mirna v protokolarnih in promocijskih zadevah;

·       ob športnih in drugih tekmovanjih, kulturnih, humanitarnih in drugih prireditvah, javnih shodih, ki jih organizira Občina Mirna, na katerih se Občina Mirna predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih prireditev oziroma shodov;

·       v drugih podobnih primerih, če uporaba zastave ni v nasprotju s tem sklepom.

(2) O uporabi zastave iz prejšnjega odstavka tega člena v primeru dvoma odloča župan.

 

12. člen

(1) Zastave se izobesijo v času praznikov in prireditev, navedenih v 11. členu tega statutarnega sklepa in se odstranijo potem, ko je prenehal razlog, zaradi katerega so bile izobešene.

 

13. člen

(1) Način uporabe zastave Občine Mirna ob različnih priložnostih in primerih je enak načinu uporabe grba občine, kot je določeno v 6. členu tega sklepa.

(2) Ko je zastava izobešena skupaj z dvema ali več zastavami (lahko tudi na prekrižanih drogovih), mora biti, gledano od spredaj, drog z zastavo Občine Mirna (oziroma vrh droga z zastavo) postavljen praviloma na desno pred druge zastave.

(3) Določbe o izobešanju veljajo le za izobešanje zastav na območju Občine Mirna.

(4) Ko se zastava izobeša skupaj z zastavo Republike Slovenije, se uporablja po določilih zakona, ki ureja zastavo Republike Slovenije.

 

14. člen

(1) Zastave ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovana, obledelih barv, strgana, zmečkana ali umazana in na način, ki je v nasprotju z javnim redom ali tako, da krši ugled Občine Mirna.

 

V.         Skupna določila uporabe grba in zastave

 

15. člen

(1) Prošnji za izdajo dovoljenja za uporabo simbolov mora biti priložena ustrezna dokumentacija s tehničnimi podatki in namenom uporabe. Tehnična dokumentacija mora vsebovati ime in naslov uporabnika grba, opis tehnike (ofset tisk, sito tisk, pero risba ali druge vrste tiska, suha tehnika, vezenje, rezbarjenje, fotografija ipd.) in naklado. Če gre za označbo prireditve, mora prosilec v prošnji opredeliti idejno in vsebinsko namembnost prireditve, za katero prosi, da se dovoli uporaba simbolov.

(2) Prosilec mora dokumentacijo iz prejšnjega odstavka tega člena predložiti pri občinski upravi Občine Mirna v dveh izvodih. Tiskane materiale, ki vsebujejo istovetnostne simbole občine ali dele le-teh, mora prosilec predložiti vodstvu občine na vpogled še pred distribucijo.

 

16. člen

(1) V odločbi, s katero se dovoljuje uporabo simbolov, se določijo pogoji, s katerimi se dovoljuje uporaba samo za določen namen ter za določen rok, do katerega je uporaba dovoljena, ali za nedoločen čas do preklica, če je to primerno.

(2) O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan občine.

 

17. člen

(1) Gospodarske družbe, zavodi, društva, ustanove in druge pravne osebe ter samostojni podjetniki posamezniki, ki imajo sedež v Občini Mirna, lahko zaprosijo, da se jim dovoli uporabo simbolov oziroma njihov atribut v okviru njihove dejavnosti in to:

·       v njihovi firmi oziroma podjetju;

·       v njihovem zaščitnem znaku (kot tisk in kot aplikacije na raznovrstnih osnovah, našitkih na oblačilih …);

·       v obliki brošur in spominkov (v kulturi in turizmu);

·       v tiskanih in zvočnih izvedbah tako za kulturne in prosvetne namene kot v ekonomsko propagandnih namenih v sredstvih javnega obveščanja.

(2) O pomembnosti, časovnem obdobju in o pogojih uporabe simbolov v zgoraj navedenih primerih odloča občinska uprava.

(3) Uporaba simbola (grba) Občine Mirna v njegovi celoti se dovoljuje izjemoma samo tistim ustanovam, ki imajo javno pooblastilo za izvajanje posebnih nalog iz pristojnosti občine.

 

VI.        Občinski praznik

 

18. člen

(1) Občinski praznik je 1. julij, dan ko je Občina Mirna v letu 2011 pričela s svojim delovanjem.

 

19. člen

(1) Občina Mirna obeležuje svoj občinski praznik s slavnostno sejo občinskega sveta, na kateri se podelijo nagrade in priznanja.

(2) Vrsto priznanj ter postopek izbire in podeljevanja se določi z odlokom.

 

VII.       Občinska himna

 

20. člen

(1) Himna Občine Mirna je pesem »Nov začetek«, za katero je besedilo napisal Avgust Gregorčič,   melodijo pa Matija Cerar.

(2) Besedilo in notni zapis himne v prilogi 3 sta sestavni del tega sklepa.

(3) Notnega zapisa melodije himne se ne sme zavarovati ali uporabljati kot znamko, model oziroma vzorec ter za označevanje blaga ali storitev.

 

21. člen

(1) Himna se izvaja v skladu s tem sklepom, svečano in usklajeno z običaji, s katerimi navzoči pozdravljajo himno.

(2) Himna se izvaja z glasbili, s petjem, ali z glasbili in s petjem ter z recitiranjem besedila.

(3) Himne ni dovoljeno izvajati z namenom tržnega oglaševanja oziroma zaznamovanja storitev.

 

22. člen

(1) Himna se lahko izvaja:

·       na proslavah in drugih slovesnostih, s katerimi se zaznamujejo dogodki, pomembni za Občino Mirna;

·       ob mednarodnih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih prireditvah ali podobnih akcijah in drugih javnih shodih, na katerih se Občina Mirna predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takšnih shodov;

·       na pogrebu osebnosti, ki ji Občina Mirna izkazuje posebno čast;

·       v drugih primerih, če uporaba himne ni v nasprotju s tem sklepom.

 

23. člen

(1) Če se himna izvaja skupaj s himno Republike Slovenije, tuje države, druge občine ali s slovesno pesmijo mednarodne ali druge organizacije ali druge občine, se praviloma izvede najprej himno Republike Slovenije, nato tuje države, druge občine oziroma slovesno pesem mednarodne ali druge tuje organizacije, nato pa himno Občine Mirna.

 

24. člen

(1) Himna se izvaja ob izkazovanju običajne počastitve v skladu z običaji.

 

VIII.      Nadzor

 

25. člen

Nadzor nad izvajanjem določb tega statutarnega sklepa opravlja medobčinska inšpekcija.

 

26. člen

Grb in zastava sta avtorsko zavarovana pred nedovoljenimi posegi v njihovo vsebino in videz.

 

IX.        Kazenske določbe

 

27. člen

Z globo do 400 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost in odgovorna oseba pravne osebe, če uporablja grb, zastavo ali himno v nasprotju z določbami tega Statutarnega sklepa ali namerno uničuje ali kako drugače omalovažuje simbole Občine Mirna.

Z globo do 1.400 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik, če uporablja grb, zastavo ali himno v nasprotju z določbami tega Statutarnega sklepa ali namerno uničuje ali kako drugače omalovažuje simbole Občine Mirna.

 

X.         Prehodne in končne določbe

 

28. člen

Izvirniki istovetnostnih simbolov (grba in zastave) se hranijo:

·       v Arhivu Slovenije, HVS registru (Heraldično veksiloški in sigilografski register);

·       v arhivu Občine Mirna.

 

29. člen

Ta statutarni sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletni strani Občine Mirna in začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0009/2015-1

Datum:   08.04.2016

 

 

Občina Mirna

 

Dušan Skerbiš, župan

 

 

Priloga 1: Geometrijska, likovna in barvna pravila za  oblikovanje grba

Priloga 2: Geometrijska, likovna in barvna pravila za  oblikovanje zastave 

Priloga 3: Besedilo in notni zapis himne