New Page 2

Na podlagi Statuta Občine Škofja Loka (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/16 - uradno prečiščeno besedilo, 35/16 in 26/17) in 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1 in 30/18) je Občinski svet Občine Škofja Loka na svoji 8. redni seji, dne 12. decembra 2019, sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKI DENARNI POMOČI V OBČINI ŠKOFJA LOKA

 

I.  Uvod

 

1. člen

S tem odlokom se določijo upravičenci do enkratne denarne pomoči, namen oziroma razlogi za dodelitev, merila in oblika pomoči ter postopek izplačevanja pomoči iz sredstev proračuna Občine Škofja Loka.

 

2. člen

Sredstva za občinsko denarno pomoč se zagotovijo v okviru zmožnosti v vsakoletnem proračunu Občine Škofja Loka.

 

II. Upravičenci do občinske denarne pomoči

 

3. člen

Upravičenci po tem odloku so državljani ali državljanke (v nadaljnjem besedilu: državljani) Republike Slovenije, ki imajo stalno prebivališče na območju občine Škofja Loka in v njej tudi dejansko bivajo, ter tujci ali tujke (v nadaljnjem besedilu: tujci), ki imajo dovoljenje za stalno ali začasno prebivanje v občini Škofja Loka in v njej tudi dejansko bivajo.

Do občinske denarne pomoči so upravičeni državljani in tujci (v nadaljevanju: prosilci), ki:

1.  trenutno nimajo zadostnih sredstev za preživljanje, izkoristili pa so vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske (preživljanje z delom, pravice iz dela ali zavarovanja, dohodki od premoženja in drugih virov, denarna nadomestila, denarne pomoči in dajatve po predpisih s področij socialnega in zdravstvenega varstva) in jih nihče ni dolžan preživljati, hkrati pa aktivno rešujejo svojo socialno problematiko, ali

2.  se na podlagi spleta neugodnih okoliščin (dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, naravne nesreče ipd.) znajde v takšnem položaju, da ne more poravnati najnujnejših obveznosti, ali

3.  imajo hudo bolnega otroka, katerega zdravljenje zahteva dodatne visoke stroške, ali

4.  presegajo cenzus za dodelitev denarne socialne pomoči, ali

5.  so trenutno ostali brez vsakega dohodka in čakajo na uveljavitev denarne socialne pomoči ali druge oblike socialne pomoči, ali

6.  zaradi funkcionalne nepismenosti niso (pravočasno) vložili prošnje za uveljavitev katere od socialnih pomoči, do katere bi bili sicer upravičeni, ali

7.  drugi, če Komisija ugotovi utemeljenost.

Prosilec je do enkratne občinske denarne pomoči upravičen največ enkrat v letu. Ne glede na to prosilec ni upravičen do občinske denarne pomoči, če je kdo od oseb, ki je s prosilcem v sorodstvenem razmerju in hkrati živi na istem naslovu kot prosilec, v tekočem letu že prejel občinsko denarno pomoč za isti namen.

Ne glede na prejšnji odstavek pa lahko v primeru izredno težke materialne ogroženosti prosilec ponovno zaprosi za občinsko denarno pomoč, a jo lahko prejme največ dvakrat v koledarskem letu.

 

III.  Namen in merila za dodelitev

 

4. člen

Enkratna občinska denarna pomoč je namenjena za enega ali več od sledečih namenov:

·  premostitev trenutne materialne ogroženosti,

·  stroške kurjave,

·  nakup šolskih potrebščin,

·  doplačila zdravstvenih storitev, ortopedskih in tehničnih pripomočkov za potrebe rehabilitacije ter doplačilo zdravil z negativne liste,

·  topel obrok,

·  plačilo položnic za nujne življenjske stroške (ogrevanje, elektrika, komunala, …),

·  kritje stroškov za obnovo večstanovanjskih stavb ali delov stavb ter obveznih infrastrukturnih stroškov,

·  kritje drugih stroškov po presoji Komisije.

 

5. člen

Enkratna občinska denarna pomoč lahko v koledarskem letu znaša največ enkratno višino minimalnega dohodka, kot ga določa zakon, ki ureja socialno varstvene prejemke (v nadaljevanju: minimalni dohodek).

 

Ob izredno težki materialni ogroženosti, o čemer presoja Komisija za reševanje vlog za dodelitev enkratne občinske denarne pomoči (v nadaljevanju: Komisija), lahko pomoč znaša do dvakratnika minimalnega dohodka.

Pri odločanju o višini enkratne občinske denarne pomoči Komisija upošteva ugotovljeno dejansko stanje prosilca, katerega osnova je lahko tudi ogled na terenu.

 

6. člen

Merilo za dodelitev enkratne občinske denarne pomoči je dohodek na posameznika, če njegov dohodek ne presega cenzusa za socialno denarno pomoč po zakonu, ki ureja socialno varstvene prejemke, za več kot 50 %, oziroma za družino, kjer dohodek na družinskega člana ne presega cenzusa za socialno denarno pomoč po ZSVarPre za več kot 35 %.

Ne glede na določbo iz prvega odstavka je občinsko denarno pomoč za premostitev trenutne materialne stiske mogoče izjemoma dodeliti tudi v primerih težje bolezni v družini, elementarnih in drugih nesreč ali smrti hranitelja ter v primeru drugih izjemnih okoliščin.

 

7. člen

V primeru izredno težkih socialnih razmer se lahko občinska denarna pomoč dodeli čim prej na podlagi korespondenčne seje Komisije.

 

8. člen

Pri ugotavljanju upravičenosti do občinske denarne pomoči se upoštevajo vsi družinski člani ter njihovi dohodki in prejemki, kot jih določa zakon, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

 

IV.  Uveljavitev pravice

 

9. člen

Prosilci vlagajo zahtevke za dodelitev enkratne občinske denarne pomoči na obrazcu ''Vloga za dodelitev enkratne občinske denarne pomoči v občini Škofja Loka'' kadarkoli v koledarskem letu na centru za socialno delo. Obrazec prosilci prevzamejo na sedežu Centra za socialno delo Gorenjska, enota Škofja Loka, ali na sedežu Občine Škofja Loka.

Vlogi mora prosilec priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev za dodelitev enkratne občinske denarne pomoči.

 

10. člen

Center za socialno delo Gorenjska, enota Škofja Loka, ki je v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, pristojen za ugotavljanje upravičenosti do socialne pomoči, po pooblastilu Občine Škofja Loka vodi postopke in odloča o dodelitvi enkratne denarne pomoči z odločbo. S Centrom za socialno delo v ugotovitvenem postopku sodeluje Komisija, ki jo imenuje župan Občine Škofja Loka kot svoje posvetovalno telo.

 

11. člen

Komisijo sestavlja 8 članov, in sicer:

·  2 člana, ki jih predlaga Občinski svet Občine Škofja Loka;

·  1 član, ki ga predlaga Center za socialno delo Gorenjska, enota Škofja Loka;

·  1 član, ki ga predlaga Šolska svetovalna služba;

·  1 član, ki ga predlaga Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka;

·  1 član, ki ga predlaga Župnijska Karitas Škofja Loka;

·  2 člana, ki jih predlaga Občinska uprava Občine Škofja Loka.

 

12. člen

Komisija se sestane do štirikrat letno, predvidoma marca, junija, septembra in novembra.

Komisija določi višino enkratne denarne pomoči po prostem preudarku, ob upoštevanju materialnega, socialnega in zdravstvenega stanja prosilca ter njegovih družinskih članov, ki ga na seji Komisije predstavi predstavnik CSD.

 

13. člen

Postopek za uveljavitev pravice do enkratne občinske denarne pomoči se uvede na zahtevo prosilca ali po uradni dolžnosti na predlog vzgojno-izobraževalnih zavodov, zdravstvenih ustanov, centrov za socialno delo ali humanitarnih organizacij in društev. 

 

14. člen

Denarna pomoč se izplačuje v denarni ali funkcionalni obliki.

V funkcionalni obliki se enkratna denarna pomoč izplačuje s plačilom neplačanih obveznosti pravnim osebam, z naročilnicami za tople obroke oz. za nakup osnovnih življenjskih potrebščin.

 

15. člen

Za izvajanje tega odloka sklene Občina Škofja Loka s Centrom za socialno delo Gorenjska, enota Škofja Loka, pogodbo, s katero se določi tudi višina sredstev za njihovo delo.

 

16. člen

Obrazec vloge je sestavni del tega odloka.

 

Prehodna in končna določba

 

17. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin, uporabljati pa se začne 1. januarja 2020.

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o denarnih pomočeh iz proračuna Občine Škofja Loka (Uradni list RS, št. 93/2001). Ne glede na to, se določbe omenjenega odloka uporabljajo do začetka uporabe tega odloka.

Vloge za dodelitev občinske denarne pomoči, oddane do 31. decembra 2019, se rešujejo po določbah Odloka o denarnih pomočeh iz proračuna Občine Škofja Loka (Uradni list RS, št. 93/2001), pri čemer se šteje, da je CSD Gorenjska zakoniti pravni naslednik CSD Škofja Loka.

 

Številka: 122-3/2019

Datum: 12. 12. 2019

 

 

Občina Škofja Loka

 

Tine Radinja, župan