New Page 2

Na podlagi devetega odstavka 3. člena Zakona o cestah – ZCes-2 (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22-ZSDH-1A, 29/23, 78/23-ZUNPEOVE, 95/23-ZIUOPZP), drugega odstavka 9. člena Zakona o gospodarskih javnih službah – ZGJS (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 - ZZLPPO, 127/06 - ZJZP, 38/10 - ZUKN, 57/11 - ORZGJS40), Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnostih – ZSPDSLS-1 (Uradni list RS, št. 11/18, 79/18, 61/20-ZDLGPE, 175/20-ZIUOPDVE, 78/23-ZORR, 78/23-ZUNPEOVE), 17. člena Zakona o prekrških – ZP-1 (Uradni list RS, št. 29/11-UPB8, 21/13, 111/13, 74/14-odl. US, 92/14-odl. US, 32/16, 15/17-odl. US, 27/17-ZPro, 73/19-odl. US, 175/20-ZIUOPDVE, 5/21-odl. US, 15/21-ZDUOP, 123/21-ZPrCP-F, 206/21-ZDUPŠOP) in 16. člena Statuta Občine Markovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 17/47) je Občinski svet Občine Markovci na 5. redni seji, dne 13. 12. 2023, sprejel

 

ODLOK

O POSEBNI RABI JAVNIH POVRŠIN V OBČINI MARKOVCI

 

1. člen

S tem odlokom se za območje Občine Markovci določijo pogoji posebne rabe javnih površin in merila za določitev višine uporabnine za rabo javne površine, ki predstavlja postavitev gostinskega vrta, ki je prostorsko povezan z gostinskim obratom. 

 

2. člen

(1) Javne površine so površine, katerih raba je pod enakimi pogoji namenjena vsem in so opredeljene kot takšne po predpisih o urejanju prostora in graditvi objektov, površine ali objekti, ki spadajo v grajeno javno dobro in površine v lasti Občine Markovci, ki so namenjene splošni javni rabi.

(2) Posebna raba javnih površin pomeni rabo javnih površin za postavitev gostinskega vrta, ki je prostorsko povezan z gostinskim obratom.

 

3. člen

(1) Javne površine za namene posebne rabe se oddajo v uporabo z odločbo na podlagi vloge pristojnemu organu občinske uprave.

(2) Za sklenitev pogodbe se smiselno uporabljajo določbe Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti.

 

4. člen

Popolno vlogo za pridobitev pravice do rabe javne površine je potrebno vložiti najmanj 15 dni pred začetkom rabe javne površine. V primeru, da vloga ni pravočasna, jo lahko pristojni organ občinske uprave za izdajo dovoljenja zavrže kot prepozno.

 

5. člen

Stranka pridobi pravico do posebne rabe javnih površin na podlagi vloge, ki mora vsebovati:

·  osebno ime oz. naziv firme stranke,

·  prebivališče oziroma sedež stranke,

·  opredelitev namena rabe javne površine,

·  lokacijo in čas rabe javne površine ter površino javne površine v m².

 

6. člen

(1) Uporabnik mora skrbeti za urejenost javne površine in za njeno redno čiščenje.

(2) Uporabnik mora po prenehanju uporabe javne površine vzpostaviti prvotno stanje na svoje stroške, v roku, ki mu ga postavi pristojni organ občine v odločbi ali pogodbi. Vzpostavitev v prvotno stanje zajema tudi čiščenje javne površine takoj po njeni uporabi, najkasneje pa v roku dvanajstih ur.

(3) V primeru, da občina potrebuje zasedeno javno površino za druge namene, je uporabnik dolžan vse objekte in opremo brez odškodnine v sporazumnem roku odstraniti in vzpostaviti na javni površini prvotno stanje.

 

7. člen

(1) Za postavitev gostinskega vrta, ki je povezan z gostinskim obratom (v nadaljevanju: gostinski vrt) se mora upoštevati naslednje pogoje:

·  elementi opreme vrtov morajo biti primerni in morajo zadostiti spomeniško-varstvenim zahtevam in arhitekturno-urbanističnim kvalitetam navedenih prostorov, materiali morajo biti kakovostni in sodobni, tako da omogočajo, da bo oprema v prostoru delovala lahkotno in transparentno,

·  tabla tipa A do velikosti 0,70 m x 1,00 m se lahko uporablja le za napis ponudbe gostinskega vrta in je lahko postavljena le znotraj območja gostinskega vrta,

·  v območju gostinskega vrta je dovoljena postavitev posameznih cvetličnih korit, vendar ne na način, da bi s cvetličnimi koriti omejili prehodnost javne površine,

·  sladoledna vitrina se lahko postavi le znotraj območja gostinskega vrta,

·  vsi elementi opreme gostinskega vrta morajo biti premakljivi, da se lahko v primeru intervencije odstranijo,

·  ob gostinskem vrtu mora biti zagotovljen prostor za prehod pešcev v širini, ki omogoča nemoten prehod pešcev, invalidov in mamic z vozički,

·  oprema gostinskega vrta se sme postaviti na javno površino brez podlage, kot so podest, preproga ali podobno. Podesti so dovoljeni le v primerih večjega naklona terena ali dotrajane talne površine, če je to določeno s pogodbo,

·  dovoljena velikost ograjenega gostinskega vrta mora biti označena na način, ki ga določi občinski organ.

(2) Oprema gostinskega vrta ne sme ovirati dostave in izvajanja javnih služb.

(3) Za izvedbo gostinskega vrta niso dovoljeni nobeni gradbeni posegi v javne površine.

(4) Postavitev gostinskega vrta v zimskem času ne sme motiti izvajanja zimske službe.

(5) Oprema gostinskega vrta iz prejšnjih odstavkov je lahko drugačna, če je tako določeno v predhodnem soglasju pristojnega organa občinske uprave.

 

8. člen

Prepovedano je:

·  postaviti objekte na javno površino brez dovoljenja ali pogodbe oziroma v nasprotju z dovoljenjem ali pogodbo na podlagi tega odloka,

·  uporabljati javno površino brez dovoljenja ali pogodbe oziroma v nasprotju z dovoljenjem ali pogodbo na podlagi tega odloka,

·  poškodovati javno površino ali izvajati gradbene posege na javni površini brez ali v nasprotju s pogodbo ali dovoljenjem,

·  v nasprotju z odlokom postaviti in/ali pritrditi nosilne konstrukcije, različne nadstreške, tende, ograje, pomične panoje, šotore, druge načine zavetrovanja, zapiranja ali označevanja območja na območju gostinskega vrta ali izven njega, razen če je z odločbo ali pogodbo določeno drugače,

·  nameščanje zvočnikov in predvajanje glasbe na javnih površinah, razen z dovoljenjem občinskega organa.

 

9. člen

Na podlagi pogodbe za rabo javnih površin se obračuna uporabnina, katero so zavezani plačati vsi, ki z občino sklenejo pogodbo za posebno rabo javne površine.

 

10. člen

(1) Uporabnik je dolžan Občinski upravi Občine Markovci prijaviti vsako spremembo, ki bi lahko vplivala na obračun uporabnine.

(2) Če uporabnik ne prijavi vsake spremembe, se odmeri uporabnina po evidencah uporabe javne površine v istem koledarskem letu za tekoče leto ali podatkih, ugotovljenih s strani občine.

 

11. člen

(1) Uporabniku se plačilo uporabnine odmeri s sklenitvijo neposredne pogodbe z Občino Markovci. Osnova za odmero uporabnine so podatki, pridobljeni na podlagi prijave uporabnika.

(2) Uporabnina se plačuje mesečno.

 

12. člen

Uporabnina za gostinski vrt, ki je neposredno povezan z gostinskim obratom, se odmeri vnaprej za vse dni koledarskega leta, v katerem bo gostinski vrt postavljen. Uporabnik ne more uveljavljati za preteklo obdobje morebitnih deževnih dni ali dni slabega vremena, v katerih javne površine ni uporabljal.

 

13. člen

Uporabnina za javno površino po tem odloku je prihodek proračuna Občine Markovci in se namensko uporabi za vzdrževanje javnih površin.

 

14. člen

(1) Uporabnina se plačuje vnaprej in se določa s faktorjem. Višine uporabnine za javno površino, ki predstavlja postavitev gostinskega vrta, ki je prostorsko povezan z gostinskim obratom, se določi tako, da se faktor pomnoži z vrednostjo točke, številom merskih enot in s številom dni rabe javne površine.

(2) Faktor za rabo javne površine, ki predstavlja postavitev gostinskega vrta, ki je prostorsko povezan z gostinskim obratom, znaša 0,24.

(3) Izračun uporabnine za javno površino, ki predstavlja postavitev gostinskega vrta, ki je prostorsko povezan z gostinskim obratom: U = F x Vt x D x m²

U….uporabnina

F….faktor

Vt….vrednost točke

D….št. dni

m²….vsota kvadrature uporabljene javne površine

(4) Posebna raba javne površine po tem odloku je mogoča najmanj za obdobje enega leta.

 

15. člen

Vrednost točke določi Občinski svet Občine Markovci s sklepom.

 

16. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Medobčinska inšpekcija Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju.

 

17. člen

(1) Pristojni organ inšpekcijskega nadzora ugotavlja ali je uporaba javne površine dovoljena.

(2) V primeru, ko se ugotovi, da je uporabnina določena na podlagi neresničnih podatkov, ki vplivajo na odmero obveznosti, ali uporabnina ni bila plačana v celoti, lahko pristojni inšpekcijski organ odredi, na stroške zavezanca, odstranitev predmeta z javne površine ali prekinitev uporabe javne površine za čas do izpolnitve pogojev, ki jih za uporabo javne površine določa ta odlok.

 

18. člen

(1) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika in posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, če:

·  ne sklene pogodbe iz 3. člena,

·  brez dovoljenja postavi gostinski vrt (7. člen),

·  ravna v nasprotju z 8. členom.

(2) Z globo 50 evrov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka odgovorno osebo pravne osebe, odgovorno osebo samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.

 

19. člen

(1) Stranke, ki uporabljajo javno površino brez dovoljenja ali pa jim je dovoljenje poteklo, so dolžne ponovno vlogo za rabo javne površine, ki predstavlja postavitev gostinskega vrta, ki je prostorsko povezan z gostinskim obratom, oddati najkasneje v roku 30 dni od uveljavitve tega odloka. Obveznost plačila uporabnine v tem primeru nastane z dnem začetka veljavnosti tega odloka.

(2) Če stranka v roku iz prejšnjega odstavka dovoljenja ne pridobi, je dolžna na javni površini vzpostaviti prvotno stanje.

(3) Če stranke ne ravnajo skladno z določilom prejšnjega odstavka, to na stroške stranke izvede občina.

 

20. člen

Če Občinska uprava Občine Markovci po prenehanju posebne rabe javnih površin ugotovi nastalo škodo, ki jo je povzročila stranka, izda sklep za povračilo nastalih stroškov na javni površini.

 

21. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-6/2023-3

Datum: 13. 12. 2023

 

 

Občina Markovci

 

Milan Gabrovec, župan