New Page 2

Na podlagi 17. in 18. člena zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 30/98), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Uradni list SRS, št.25/82, 36/83, 42/85, 2/86, 47/87, 5/90 in Uradni list RS, št. 10/91, 13/93, 66/93, 35/97 in 73/98) ter 7. člena Statuta Občine Kranjska Gora (UVG št. 17/99), je Občinski svet Občine Kranjska Gora, na..8....seji, dne .28.6.1999.. sprejel

ODLOK

O VARNOSTI V CESTNEM PROMETU V NASELJIH IN NA OSTALIH KATEGORIZIRANIH OBČINSKIH CESTAH

Vsebina odloka

1. člen

S tem odlokom se urejajo pravila in posebna pravila javnega cestnega prometa (v nadaljnjem besedilu: cestni promet) v naseljih občine Kranjska Gora ter na vseh ostalih kategoriziranih občinskih cestah. Ta odlok tudi določa postopek postavitve naprave, s katero se prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo ter pogoje in način za odvoz nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil.

Pomen izrazov

2. člen

Izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen, kot ga določata zakona o varnosti cestnega prometa ( Ur. l. RS, št. 30/98) in Zakon o javnih cestah (Ur.l. RS, št. 29/97).

Pooblastila župana

3. člen

Župan zaradi nemotenega in varnega prometa na občinskih cestah v naseljih:

1. predpiše dodatne pogoje in ukrepe, ki jih je potrebno upoštevati pri delih na občinskih cestah;

2. predpiše dodatne pogoje in ukrepe o načinu gonjenja in vodenja živine;

3. določi postopek in pogoje odvoza nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil in postopek in pogoje namestitve in odstranitve naprave iz 15.in 16. člena tega odloka, s katero se lastniku ali vozniku prepreči uporaba nepravilno parkiranega vozila do plačila stroškov;

4. ukrepa v drugih zadevah lokalnega pomena.

Pooblastila Občine Kranjska Gora

4. člen

Občinski organ, pristojen za promet:

1. odredi postavitev in vzdrževanje zaščitnih ograj za pešce na nevarnih mestih;

2. odredi dodatne tehnične in druge ukrepe za varnost otrok, pešcev in kolesarjev, zlasti v bližini vrtcev, šol, zdravstvenih zavodov, igrišč, stanovanjskih naselij in drugih območij, kjer se ti udeleženci pojavljajo v večjem številu;

3. odredi odstranitev uničene, poškodovane, izrabljene ali neustrezno postavljene prometne signalizacije ter postavitev nove signalizacije;

4. odredi izvedbo drugih tehničnih ukrepov za zagotovitev nemotenega in varnega prometa na občinskih cestah;

5. določi prednostne in stranske ceste;

6. določi enosmerne ceste;

7. uredi promet pešcev, promet s kolesi, kolesi z motorjem in vprežnimi vozili.

Območja za pešce in območja umirjenega prometa

5. člen

Območja za pešce, območja umirjenega prometa ter prometno ureditev, ki velja na teh področjih, določa poseben odlok.

Promet na območju TNP in Karavank

6. člen

Promet na posameznih občinskih cestah na območju TNP ter v Karavankah se lahko ureja s posebnim odlokom.

Omejitev hitrosti

7. člen

Omejitev hitrosti v posameznih naseljih, ulicah, občinskih cestah ali območjih pod splošno določeno omejitev določi po predlogu vzdrževalca javnih cest oziroma pristojne krajevne skupnosti upravni organ občine Kranjska Gora, pristojen za promet.

Varnost pešcev

8. člen

1. Zaradi varnosti pešcev ni dovoljena vožnja s kolesi, kolesi s pomožnim motorjem, kolesom z motorjem in motornim kolesom in drugim vozilom po pločnikih, sprehajalnih stezah, otroških in športnih igriščih, zelenicah, parkih in drugih površinah, ki so namenjena izključno pešcem.

2. Z denarno kaznijo 5.000 tolarjev se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

3. Z denarno kaznijo 25. 000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni
podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s določbama tega člena, odgovorna oseba pa z
denarno kaznijo 5.000 tolarjev.

Vrste javnih parkirnih prostorov

9. člen

Javni parkirni prostori v naseljih so splošni in posebni. Splošni parkirni prostori so vsi parkirni prostori na javnih površinah, razen posebnih parkirnih prostorov.

10.       člen

Splošni parkirni prostori so vsi parkirni prostori na javnih površinah.

1. Voznik na parkirni prostor lahko parkira samo tisto vrsto vozil, za katero je parkirni prostor določen.

2. Če je parkiranje na splošnih parkirnih prostorih s prometnim znakom omejeno na določen čas, mora voznik označiti čas prihoda s parkirnim listkom iz parkirne ure, ki stoji na parkirnem prostoru, če pa take parkirne ure ni, pa z na vidnem mestu nameščeno parkirno uro v vozilu.

3. Z denarno kaznijo 5. 000 tolarjev se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s 1. in 2. točko prvega odstavka tega člena.

11.       člen

Posebni parkirni prostori so:

- varovani parkirni prostori, na katerih je parkiranje ob plačilu parkirnine urejeno tako, da je zagotovljeno varovanje parkiranih vozil;

- rezervirani parkirni prostori za potrebe pravnih oseb ter fizičnih oseb v zvezi z opravljanjem njihove dejavnosti;

-  postajališča avto taksi vozil;

-  posebni parkirni prostori za invalide;

- drugi posebni parkirni prostori.

12. člen

Posebni parkirni prostori morajo biti označeni s prometnim znakom in označbo na vozišču. Prometni znak mora vsebovati poleg označbe za vrsto vozil, še čas dovoljenega parkiranja in druga obvestila. Na posebnih parkirnih prostorih lahko parkirajo samo tista vozila, ki so jim parkirni prostori namenjeni in za čas, ki je za to določen. Voznik mara imeti na vidnem mestu v vozilu nameščeno parkirno uro.

1. Z denarno kaznijo 5.000 tolarjev se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

2. Z denarno kaznijo 25.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo 5.000 tolarjev.

13. člen

Tovorna vozila in avtobusi so lahko parkirani samo na za to določenih in označenih parkiriščih.

1. Z denarno kaznijo 5.000 tolarjev se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo tega člena.

2. Z denarno kaznijo 25.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s določbo tega člena, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo 5.000 tolarjev.

14. člen

Poleg v zakonu naštetih primerov je prepovedano parkiranje tudi:

1. nad hidranti in pred mesti, kjer so nameščeni hidranti,

2. pred vhodom za vozila v stavbe, garaže ali dvorišča,

3. na delih javnih parkirnih površinah med vrisanimi parkirnimi boksi,

4. v parkih in na zelenicah,

5. pred in na prostoru, določenem za odlaganje posod za odpadke;

6. po bankinah,

7. na vozišču ceste v naseljih.

Z denarno kaznijo 5.000 tolarjev se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju l., 2., 3., 4., 5., 6. in 7. točko prvega odstavka tega člena.

Odvoz nepravilno parkiranih vozil, in postavitev naprave, s katero se prepreei odpeljati

nepravilno parkirano vozilo

15. člen

Za vozilo, ki je nepravilno parkirano, odredi občinski redar postavitev naprave, s katero se lastniku ali vozniku prepreči uporaba vozila do plačila stroškov priklenitve.

Na vozilo, ki je parkirano tako, da ogroža druge udeležence v cestnem prometu, ni dovoljeno postaviti naprave iz prvega odstavka tega člena. Občinski redar v tem primeru odredi odvoz parkiranega vozila z vozilom (pajek). Odvoz se opravi na stroške lastnika.

Odvoz se lahko odredi tudi za:

1. Izločeno vozilo, za katero obstaja nevarnost, da se pamanjkljivost ne bo odpravila v roku iz prvega odstavka 219. člena Zakona o varnosti cestnega prometa,

2) vozilo na katerem je bila po odredbi občinskega redarja nameščena naprava iz prvega odstavka tega člena, pa voznik oziroma lastnik ni poskrbel za odstranitev vozila v roku, ki ga določi župan z pravilnikom.

Župan določi postopek o namestitvi posebne naprave za preprečitev odvoza nepravilno parkiranega vozila in odvoza vozil z vozilom (pajek) s pravilnikom.

Zapuščena vozila

16. člen

Na splošnih in posebnih parkirnih prostorih in drugih javnih površinah (parki, zelenice...) je prepovedano puščati zapuščena vozila, poškodovana in dotrajana vozila , počitniške prikolice in ostala priklopna vozila, ter zasesti te površine z drugimi predmeti. Župan določi postopek odvoza, hrambe in prodaje vozil s pravilnikom. Odvoz se opravi na stroške lastnika.

1. Z denarno kaznijo 20. 000 tolarjev se kaznuje za prekršek lastnik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

2. Z denarno kaznijo 50.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo 20.000 tolarjev.

Drugi varnostni ukrepi

17. člen

Občinski organ za promet odredi, da se na nevarnih krajih, kjer so ogroženi udeleženci v cestnem prometu, postavijo zaščitne (varnostne) ograje. Varnostne ograje postavlja in vzdržuje vzdrževalec javnih cest.

18. člen

Gradbišča ob javnih cestah je potrebno urediti tako, da bo ob dežju onemogočeno odnašanje gradbenega in drugega materiala na javno cesto. Pri vključevanju tovornih vozil iz gradbišča ali druge neutrjene površine na javno cesto je potrebno odstraniti blato z vozišča takoj po onesnaženju in počistiti meteorno kanalizacijo. Če tega izvajalec del oziroma prevoznik ne opravi sam, stori to takoj na njegove stroške vzdrževalec javnih cest.

1. Z denarno kaznijo 10.000 tolarjev se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v naspro ju s prvim odstavkom tega člena.

2. Z denarno kaznijo 25.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo 10.000 tolarjev.

19. člen

Prepovedano je pranje vozil in drugih predmetov na javni cesti. Prav tako je prepovedano pranje izven javnih cest, če voda pri pranju odteka po javni cesti.

1. Z denarno kaznijo 10. 000 tolarjev se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

2. Z denarno kaznijo 25.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pa z denarno kaznijo 10. 000 tolarjev.

20. člen

Pri vključevanju traktorjev in drugih kmetijskih strojev iz kmetijskih površin na javne ceste je potrebno eventuelno onesnaženo cesto takoj očistiti. Pri vožnji hlevskega gnoja in drugih pridelkov, morajo biti le ti tako naloženi na prikolicah in drugih vozilih, da ne onesnažujejo cesto. Ee povzročitelj onesnaženja ceste takoj ne očisti ceste, to stori na njegove stroške vzdrževalec ceste.

1. Z denarno kaznijo 10.000 tolarjev se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

Izvajanje zakonskih pooblastil in nadzor

21. člen

1. Pri izvajanju pooblastil iz 17. člena zakona o varnosti v cestnem prometu občinski redarji in občinski inšpektor izrekajo ukrepe predvidene po zakonu, tem odloku in drugih odlokih.

2. Občinski redarji in občinski inšpektor na kraju samem lahko izterjajo denarno kazen.

3. Pri izvajanju pooblastil iz 1. in 2. točke tega člena so zbrane denarne kazni, prihodek občinskega proračuna.

Prehodne in končne določbe

22. člen

Z dnem, ko začne veljati ta odlok, prenehajo veljati določila Odloka o ureditvi prometa na javnih prometnih površinah na območju Občine Kranjska Gora (UVG 12/96), ki so v nasprotju s tem odlokom.

23. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v UVG.

 

Datum: 15.6.1999

 

 

Župan Občine Kr. Gora

 

 

Jože Kotnik