New Page 2

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00 in 51/02), 8., 9. in 10. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Ur.l. RS, št. 96/02) in 16. člena Statuta Občine Juršinci ((Uradni vestnik Občine Juršinci št. 7/2007, 4/2009 in 1/2011)  je Občinski svet Občine Juršinci  na 6. redni seji dne  11. aprila 2011  sprejel

Program kulture občine Juršinci za obdobje 2011-2014

Občinski svet Občine Juršinci na podlagi Zakona o lokalni samoupravi- ZLS-UPB2 in dopolnitve (Ur. l. RS št. 94/07,27/08, 76/08, 100/08, 79/09, 14/10, 51/10 in 84/10), Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Ur.l. RS, št. 96/02) in 16. člena Statuta Občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci št. 7/2007, 4/2009 in 1/2011) in v skladu z obveznostjo občine kot pripravljavca kulturnega programa, da zagotavlja pogoje in sprejema ukrepe za uresničevanje javnega interesa na področju kulture na svojem območju sprejema Občinski program kulture za obdobje 2011 – 2014, s čimer se v  Občini Juršinci zagotavlja pogoje  za:

-        kulturno ustvarjalnost,

-        dostopnost kulturnih dobrin,

-        kulturno raznolikost,

-        ohranjanje slovenske kulturne dediščine ter identitete in

-        ohranjanje skupnega slovenskega kulturnega prostora.

Izhodišča lokalnega programa predstavlja tudi Resolucija o Nacionalnem programu za kulture 2008-2011 (Uradni list RS, št. 35/08), ki skuša predvsem obogatiti, nadgraditi nekatera področja, da bi se lažje odzivala na potrebe časa oziroma ohranja kontinuiteto s tem predhodnim dokumentom, kar velja tudi za lokalni program kulture. Na podlagi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07-UP1, 56/08) se zagotavljajo javne kulturne dobrine na področjih urejanja  s posebnimi zakoni (knjižničarstvo, varstvo kulturne dediščine, arhivska dejavnost), podpirajo ljubiteljske kulturne dejavnosti, ki so namenjene kulturni integraciji vseh interesiranih skupin  ter pokriva tudi druge kulturne potrebe prebivalcev, ki jih opredelijo v lokalnem programu kulture.

Resolucija o Nacionalnem programu za kulturo 2008-2011 (v nadaljevanju: Resolucija) si zastavlja naslednje strateške cilje kulturne politike: svoboda medijskega prostora, skrb za jezik in komunikacije v dobi globalizacije, ohranjanje dediščine in razvoja kulturnega in naravnega okolja ter prispevek kulture k razvojni rasti in zaposlovanju.

Lokalni program za kulturo občine Juršinci je strateški dokument razvojnega načrtovanja kulturne politike, ki izhaja iz doseženega položaja kulture v občini in s katerim se ugotovi vloga kulture v razvoju občine ter ugotovi javni interes zanjo. Lokalni program za kulturo opredeli kulturne prioritete, opredeli cilje in ukrepe za dosego ciljev ter določi kazalnike za merjenje doseganja postavljenih ciljev. Sprejema se za obdobje štirih let, za obdobje od leta 2011 do leta 2014 in opredeljuje predvsem kratkoročne in srednjeročne cilje.

Lokalni program za kulturo je temeljni programski in izvedbeni dokument, ki postavlja prioritete občinske kulturne politike in neposredno odgovarja na ključne probleme posameznih področij kulture. Dokument upošteva zgodovinski položaj in razvoj kulture na tem območju, upošteva njene prednosti in slabosti ter zagotavlja pogoje za ohranjanje in razvoj kulture in njenih lokalnih posebnosti glede na nevarnosti in priložnosti, s katerimi se bo v naslednjem obdobju ta soočala. Hkrati opredeljuje načine in možnosti za dvig kulturne ustvarjalnosti, za večanje dostopnosti kulturnih dobrin in ustvarjanja ter pogoje za spodbujanje kulturne raznolikosti.

Lokalni program za kulturo predvidi tudi usmeritve na področju investicij ter pravne, finančne ter organizacijske usmeritve, ki so potrebne za njegovo uresničitev.

Procesi vključevanja v evropske integracije dajejo dodatne razsežnosti skrbi za ohranjanje in razvoj slovenske kulture predvsem preko skrbi za slovenski jezik in jezikovno kulturo, odprtosti za kulturno raznolikost, in spodbujanja razvoja kulture v času globalizacije in komercializacije, ki vplivata tudi na področje kulture.

Program občine izhaja iz programov posameznih javnih zavodov, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in kulturnih društev.

I. Vloga javnih zavodov in skladov na kulturni razvoj v občini Juršinci

1.     Knjižnica Ivana Potrča Ptuj

Javno službo na področju knjižničarske dejavnosti ureja Zakona o knjižničarstvu (Uradni list RS, št. 87/01). Občina Juršinci  je na podlagi Odlok o ustanovitvi Knjižnice Ivana Potrča Ptuj (Ur.l. RS, št. 9/04 in spremembe), ter v skladu z drugimi zakonskimi akti) soustanoviteljica javnega zavoda Knjižnica Ivana Potrča Ptuj, ki opravlja javnost službo dejavnost knjižnic, opravlja pa tudi druge dejavnosti, ki služijo izvajanju javne službe kot so izdajanje knjig, revij, periodike, prirejanje razstav, sejmov, izobraževanje in druge, s področjem kulture, povezane dejavnosti.

Zavod je ustanovljen in organiziran kot osrednja knjižnica za območje Mestne občine Ptuj in občin Cirkulane, Destrnik, Dornava, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Sveti Andraž, Trnovska vas, Videm, Zavrč in Žetale. Občine Cirkulane, Dornava, Podlehnik, Sveti Andraž in Trnovska vas sopogodbenice, občine Destrnik, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Majšperk, Markovci, Ptuj, Videm, Zavrč in Žetale pa so soustanoviteljice. V skladu s 27. členom Zakona o knjižničarstvu opravlja zavod tudi naloge osrednje območne knjižnice za vse zgoraj navedene občine ter dodatno še za občine Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž.

Knjižnica Ivana Potrča izvaja svojo dejavnost za celotno območje ptujskega in ormoškega področja. Ker je bila že prej mreža izredno slabo razvita, saj v nobenem kraju niso mogli odpreti enote, sistem premičnih zbirk po šolah in društvih ter podjetjih pa je zamrl že pred leti, se je knjižnica odločila za pokrivanje terena s pomočjo bibliobusa. Tako zadovoljujemo potrebe po knjižnični dejavnosti na sedežu zavoda in s postajališči bibliobusa po vseh občinah.

Knjižnica Ivana Potrča je osrednja knjižnica za območje že omenjenih občin, ki skrbi za usklajevanje nabavne politike gradiva na svojem območju, spremlja in usmerja strokovno delo na podlagi dogovorjene knjižničarske politike in neposredno pregleduje delo krajevnih knjižnic, skrbi za strokovno izpopolnjevanje knjižničarskih delavcev, svetuje, zbira podatke o delovanju knjižnic na svojem območju in vodi njihov razvid.

Osrednja knjižnica je nosilka knjižničnega informacijskega sistema, zato organizira knjižnično informacijsko službo za dogovorjene naloge, ima lastno bazo podatkov, se povezuje z drugimi informacijskimi centri v lastnem sistemu ter vodi in organizira medknjižnično izposojo.

Knjižnica v svojem srednjeročnem planu kulture sledi smernicam, ki so podane v Nacionalnem programu za kulturo v obdobju 2008-2011. Poleg smernic, ki jih je izdalo Ministrstvo za kulturo, smo pri načrtovanju programa upoštevali tudi lokalno specifiko, stopnjo razvitosti Knjižnice , število uporabnikov, prostorske možnosti in kadrovsko strukturo.

2.     Javni sklad RS za ljubiteljsko dejavnost

Republika Slovenija je z Zakonom o Skladu RS za ljubiteljske dejavnosti (Uradni list RS, št. 1/96) ustanovila Sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti kot javni sklad z namenom, da nanj prenese izvajanje nacionalnega kulturnega programa v delu, ki pokriva ljubiteljske kulturne dejavnosti. Ustanoviteljske pravice in obveznosti izvaja Vlada RS. Sklad opravlja predvsem naloge: izvaja nacionalni program v delu, ki pokriva ljubiteljske kulturne dejavanosti ter spremlja in analizira stanje s svojega delovnega področja, financira in sofinancira ljubiteljske kulturne programe iz sredstev sklada, zagotavlja strokovno-organizacijsko pomoč ljubiteljskim kulturnim društvom oziroma njihovim zvezam, skupinam in posameznikom pri izvajanju njihovih ljubiteljskih kulturnih dejavnosti in pomoč lokalnim skupnostim pri zagotavljanju pogojev za izvedbo kulturnih prireditev na območju izpostav, zagotavlja administrativno-strokovno pomoč zvezam kulturnih društev, ki opravljajo skupne naloge za svoje članice, skrbi za izobraževalne programe s kulturnega področja, promovira dosežke s področja ljubiteljskih kulturnih dejavnosti in posreduje kulturno produkcijo, izdaja publikacije s svojega delovnega področja. Sklad lahko na podlagi pogodbe z lokalno skupnostjo opravlja vse te naloge tudi zanjo. Sklad ima namreč v svoji sestavi območne izpostave, ki opravljajo naloge sklada za območje, za katerega so organizirane.

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti je osrednja vladna organizacija slovenske društvene kulture, ki z mrežo izpostav in zvez kulturnih društev po celotni državi strokovno in finančno podpira razvoj društvene kulture. Skupaj z Zvezo kulturnih društev Slovenije zastopa interese kulturnih društev v kulturni politiki. Spodbujanje množičnega zanimanja za kulturo, razvoja raznovrstnih umetnostnih smeri, amaterskih in strokovnih praks, kulturne vzgoje in ustvarjalnosti med otroki in mladimi so cilji, h katerim strmimo slovenske organizacije na področju društvene kulture že dobrih 50 let. Vsakoletna ustvarjalnost 2.250 kulturnih društev se kaže v 16.500 kulturnih dogodkih, prireditvah, delavnicah, tekmovanjih in mednarodnih srečanjih, ki se jih udeleži več kot 4.000.000 obiskovalcev (po podatkih Statističnega urada RS). Občina zagotavlja delovanje Javnega sklada RS s sofinanciranjem njegove dejavnosti na podlagi programa, vendar največ do predvidenih proračunskih sredstev v višini 700,00 EUR.

Na našem območju tovrstne naloge Območna izpostava JSKD Ptuj, ki pokriva kulturno dejavnost na območju občin Cirkulane, Destrnik, Dornava, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Ptuj, Sveti Andraž v Slovenskih goricah , Trnovska vas, Videm pri Ptuju, Zavrč in Žetale.

Poslanstvo JSKD Ptuj  je v spodbujanje kulturne ustvarjalnosti, zagotavljanje strokovne in organizacijske podpore ljubiteljskim kulturnim dejavnostim, omogočati dostopnost kulturnih vsebin v celotnem slovenskem kulturnem prostoru, vključevanje vseh dejavnikov na področju kulture v kulturno mrežo, ustvarjati pogoje za medkulturni dialog in vključevanje v mednarodno sodelovanje v evropskem in svetovnem prostoru. JSKD mora postati prepoznavna kulturna mreža, ki deluje tako znotraj skupnega slovenskega kulturnega prostora kot v mednarodnih stikih, podpira razvoj društvenih in drugih neinstitucionalnih kulturnih dejavnosti, ustvarja in posreduje kulturne in izobraževalne programe in projekte.

JSKD Ptuj na območju pokrivanja območja občin Sp. Podravja ;

- organizira in posreduje kulturne prireditve,

- pripravlja seminarje , delavnice, tečaje, kolonije,

-  izdaja revije in druge publikacije,

-  na podlagi javnih razpisov in pozivov sofinancira kulturne projekte, manjše investicije v prostore in premo.

- podeljuje priznanja za izjemne dosežke in dolgoletno kulturno delo

 Ob tem pa Sklad pripravlja programe in projekte na naslednjih kulturnih področjih:

- glasba: zborovstvo in instrumentalna,

- gledališče in lutke,

- folklorni programi

- etno programi

- likovni programi: kiparstvo, slikarstvo, keramika, fotografija

- film in video,

- sodobni ples ,

- literatura,

- založništvo.

II. Vloga kulture v občini

V skladu z načeli in usmeritvami k decentralizaciji oziroma večsrediščnosti in tudi subsidiarnosti glede razvoja na vseh področjih javnega življenja predstavlja občina gospodarsko in družbeno središče in je v skladu z zakonom dolžna tudi na področju kulture zagotavljati občankam in občanom možnosti za dejavno življenje na področju kulture tako, kar zadeva:

1.      udejanjanje ustvarjalnosti na področju ljubiteljske kulture,

2.      uveljavljanje interesa po dostopnosti kulturnih dobrin najvišje kakovosti v skladu z zmožnostmi občine in

3.      udejanjanje ustvarjalnosti amaterskih ustvarjalcev z območja občine v skladu z zmožnostmi občine.

Kultura ima pomembno vlogo v javnem življenju znotraj občine, saj po eni strani povezuje občane in občanke tudi kot kulturno skupnost in jim po drugi strani omogoča tudi občutek zadovoljenosti njihovih potreb in interesov, ki presegajo zgolj materialno raven (bivalno udobje ipd.).

Ključnega pomena sta zlasti zagotavljanje možnosti za ljubiteljsko kulturno dejavnost in možnosti za predstavljanje te dejavnosti in zagotavljanje možnosti za dostop do kulturnih dobrin najvišje kakovosti (gledališka gostovanja, koncerti, razstave, lastna muzejska dejavnost, krajevna knjižnica ipd.) in tudi ustvarjanje možnosti za vključevanje poklicnih ustvarjalcev v kulturno življenje občine (razstave, literarni večeri, koncerti…); seveda v tolikšnem obsegu, kot to dopuščajo proračunske zmožnosti občine.

III. Cilji Občinskega programa kulture

Poglavitni cilj programa in dejavnosti, ki se odvijajo na podlagi programa, je zagotavljanje pogojev za to, da občina oziroma središče občine postane tudi kulturno središče, v katerem lahko občanke in občani uresničujejo svoj interes po lastni dejavnosti na področju kulture in svoj interes po dostopnosti kulturnih dobrin v lastnem bivalnem okolju. Ta usmeritev je skladna s sodobno koncepcijo razvoja na področju urejanja prostora v skladu z načelom več središčnosti in skladno s tem tudi s predlogom Strategije prostorskega razvoja Slovenije, ki je prav ta čas v javni obravnavi. Občina Juršinci kot dejavnosti v javnem interesu razume in zagotavlja tudi muzejsko dejavnost, še posebej kot dejavnost odkrivanja, varovanja in ustrezne hrambe nepremične in premične kulturne dediščine na območju občine, nadalje knjižnično dejavnost, ki jo želi približati občanom in v ta namen zagotavlja delovanje krajevne knjižnice in, kot dejavnost, ki naj jo občina omogoča predvsem vsem občankam in občanom, ljubiteljsko kulturno dejavnost na vseh področjih v skladu z interesi občanov. Obenem želi Občina Juršinci omogočati tudi predstavljanje ustvarjalnosti umetnikov in drugih ustvarjalcev s področja kulture, ki delujejo in živijo na območju občine, omogočati dostopnost do kulturnih dobrin oziroma del avtorjev (predstav, razstav, koncertov, literarnih večerov…), ki jih je glede na prostorske in finančne zmožnosti občine mogoče povabiti k predstavljanju v Občini Juršinci (v okviru Noči pod topoli, morebitnega gledališkega ali koncertnega abonmaja in podobnih oblik organiziranih gostovanj). Občina pa bo spodbujala in podpirala tudi pobude društev in zasebne pobude  na področju posredovanja kulturnih dobrin.

Ustrezno pozornost bo občina namenila tudi možnostim povezovanja uresničevanja kulturnih programov s težnjami po razvoju turizma na območju Občine Juršinci (Noč pod topoli).

IV. Nosilci dejavnosti na področju uresničevanja javnega interesa na področju kulture

Nosilci uresničevanja javnega interesa za področje kulture na območju oziroma za območje Občine Juršinci so javni zavodi: Pokrajinski  muzej Ptuj, Knjižnica Ivana Potrča, Glasbena šola Karol Pahor Ptuj, Zavod za varstvo kulturne dediščine Maribor, enota Ptuj in OŠ Juršinci, vključno z vrtcem.

Nosilci uresničevanja javnega interesa za področje kulture, kar zadeva ljubiteljsko kulturno dejavnost so, poleg same Občine Juršinci na območju občine  in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, v prvi vrsti društva, katerih osnovna ali dodatna usmeritev je ljubiteljska kulturna dejavnost. Kulturna društva nastopajo kot  promotorji družbenega življenja in skrbijo za osebnosti in kulturni razvoj lokalne skupnosti. Cilj in naloga občine je zlasti zagotavljanje ustreznih pogojev v občini za uresničevanje javnega interesa na področju kulture in spodbujanje občank in občanov, da brez ovir izrazijo svoje potrebe in interese na tem področju.

Naloga občine s področja uresničevanje javnega interesa na področju kulture so:

- omogočanje spodbujanja kulturne dejavnosti občanov in občank na področju ljubiteljske kulture ter zagotavljala določena sredstva za njihov dejavnost,

- omogočanje bodisi prostorske, bodisi materialne možnosti za uresničevanje programov,

- omogočanje dostopnost kulturnih dobrin, ki bodo plod uresničevanja programov nosilcev dejavnosti z območja občine in programov drugih ustvarjalcev v skladu s svojimi zmožnostmi in s tem programom.

To so predvsem ;

 

- KUD dr. Antona Slodnjaka Juršinci , Juršinci 3/b, 2256 Juršinci

- Društvo gospodinj Marta, Juršinci 21, 2256 Juršinci

- Društvo za ohranjanje in razvijanje dediščine Juršinci, Juršinci  21, 2256 Juršinci

- Društvo rojaka Janeza Puha Juršinci, Juršinci 3/b, 2256 Juršinci

- Kulturno društvo Hlaponci, Hlaponci 58, 2257 Polenšak

 

Nosilci uresničevanja javnega interesa za področje kulture za območje Občine Juršinci so lahko tudi posamezni občani in občanke in organizirane skupine občank in občanov, ki s predloženimi programi zagotavljajo skladnost s tem programom in ustrezno kakovostno raven izvedbe svojih programov ter zasebni zavodi, gospodarske družbe, samozaposleni na področju kulture in samostojni podjetniki, ki so registrirani tudi za opravljanje dejavnosti na področju kulture.

Nosilci uresničevanja javnega interesa za področje kulture na območju Občine Juršinci, ki želijo za uresničevanje svojih programov pridobiti sredstva Občine Juršinci (dotacije, subvencije, sponzorska sredstva) lahko za ta sredstva, rezervirana v proračunu tudi na podlagi njihovih letnih programov, kandidirajo na podlagi svojih  izvedbenih načrtov uresničevanja javnega interesa. S svojimi programi kandidirajo za  sredstva, ki jih Občina nameni za področje kulturne dejavnosti in razdeli nosilcem na podlagi javnega razpisa, objavljenega v začetku proračunskega leta (po sprejemu proračuna za proračunsko leto, za katerega velja razpis). Osnova za javni razpis je Občinski program kulture za obdobje 2011-2014 in Letni kulturni program Občine . 

Za zagotavljanje zgoraj omenjenega bo občina:

- z javnimi razpisi in javnimi pozivom za prijave na sofinanciranje programov ali projektov 

  spodbujala dejavnosti na področju kulture,

- s primerno odmerjenimi proračunskim sredstvi bo zagotavljala delovanje javnih skladov in 

   zavodov občine (npr. knjižnica, ipd),

- vzdrževala bo objekte javne kulturne infrastrukture

Sredstva za kulturno dejavnost se delijo namensko, po točkovnem sistemu, ki je naveden v Pravilniku o sofinanciranju programov društev na področju kulturne dejavnosti v občini Juršinci, ( Uradni vestnik občine Juršinci št. 1, leto 2006). Kulturni programi in kulturni projekti, ki bodo sofinancirani s strani lokalne skupnosti bodo izbrani po postopku, ki je predpisan za javni poziv ali za javni razpis. Zainteresirani posamezniki in društva iz občine Juršinci bodo z javnim razpisom in javnim pozivom lahko kandidirali za sredstva lokalne skupnosti, ki so namenjena;

-         kulturni dejavnosti društvom in  kulturnih prireditev,

-         aktivnosti na področju ljubiteljske kulture in javnega nastopanja,

-         udeležbe na srečanjih in tekmovanjih,

-         ter organizacije in vključevanje v izobraževalne programe na področju   kulture.

V. Ukrepi za uresničevanje občinskega programa kulture

Na podlagi danih usmeritev je občina odgovorna za izvajanje služb na področju uresničevanja javnega interesa za področje kulture v občini. Naloga občine je zlasti zagotavljanje ustrezne klime v občini za uresničevanje javnega interesa na področju kulture in spodbujanje občank in občanov, da brez ovir izrazijo svoje potrebe in interese na tem področju. Občina mora na ustrezni način omogočiti tudi način uresničevanja teh nalog, določiti  glavne oblike in načine kulturnega delovanja ter navesti naloge, ki jih bo občina izpolnjevala v sodelovanju z drugimi občinami oziroma javnimi zavodi, ki delujejo na območju več občin.

-        občina bo v skladu z zakonom zagotavljala pogoje za uresničevanje javne službe na področju kulture za to ustanovljenim javnim zavodom (knjižnica, muzej, glasbena šola ipd.),

-        občina bo spodbujala kulturne dejavnosti občank in občanov, zlasti na področju t.i. ljubiteljske dejavnosti (društva, posamezniki) kot nosilce dejavnosti ter zagotavljala sredstva za njihovo dejavnost;

-        občina bo omogočila prostorske, tehnične, organizacijske in materialne možnosti za uresničevanje programov nosilcev,

-        občina bo  omogočala dostopnost kulturnih dobrin, ki bodo plod uresničevanja programov nosilcev dejavnosti z območja občine in programov drugih ustvarjalcev (gostovanja, kulturne prireditve, morebitna uvedba gledaliških in koncertnih abonmajev) v skladu s svojimi zmožnostmi in tem programom.

V skladu z navedenim bo Občina Juršinci:

-        z javnimi razpisi in javnimi pozivi za prijave za sofinanciranje javnih kulturnih programov spodbujala dejavnost na tem področju,

-        s sprejemom aktov o ustanovitvi javnih zavodov za opravljanje javne službe na območju občine (muzej, knjižnica, glasbena šola ipd.), s sodelovanjem pri upravljanju teh zavodov omogočiti izvajanje javne službe in s primerno odmerjenimi proračunskimi sredstvi ter prostori (medgeneracijski kulturni center) omogočala dejavnost javnih zavodov, zadolženih za izvajanje javne službe na območju občine,

-        z vlaganjem v opremo (računalniška oprema, svetlobna in zvočna tehnika) in

-        z drugimi ukrepi spodbujala kulturno dejavnost in raznolikosti te dejavnosti na območju občine.

Občina Juršinci bo vsako leto ob pripravi proračuna za naslednje leto na podlagi poročil nosilcev dejavnosti za tekoče leto in njihovih programov za naslednje leto oblikovala skupni program kulture za naslednje leto in v skladu s tem zagotovila tudi sredstva za izvajanje programa. 

VI. Srednjeročni in dolgoročni pogled na razvoj kulture v Občini Juršinci

Občina Juršinci bo spodbujala in nudila pogoje za delovanje javne kulturne infrastrukture. Vlagala bo napore v zagotovitev infrastrukturnih pogojev za izvajanje muzejske dejavnosti ter omogočila razvoj drugih programskih dejavnosti v okviru kulturnega doma. Ljubiteljsko kulturno dejavnost bo spodbujala s sofinanciranjem programov društev in javnimi povabili.

Občina Juršinci bo zagotavljala pogoje za kulturno ustvarjalnost, dostopnost kulturnih dobrin preko obstoječih javnih zavodov ter kulturno raznolikost. Za izvajanje posamičnih nalog bo z namenom uresničitve javnega interesa na področju kulture sodelovala z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti. Javnim zavodom, katerih ustanoviteljica ali soustanoviteljica je Občina, bodo zagotovljeni pogoji za nemoteno delovanje oz. nudenje javnih kulturnih dobrin, obenem pa bo podpirala posamične kulturne projekte ter javne kulturne programe z zbiranjem predlogov na način javnega poziva in javnega razpisa. Pri zagotavljanju pogojev za kulturne dejavnosti bo občina posebno pozornost namenila vzgoji kadrov za delov v kulturi, kar se organizacijsko že uresničuje preko nalog Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

Občina Juršinci bo pri določitvi kriterijev delitve sredstev posameznim izvajalcem kulturnih dejavnosti podpirala kvaliteto.

 

V razvojnem programu Občine Juršinci za obdobje od leta 2011-2014 je  predvidena izgradnja kulturnega centra( prireditvene dvorane), s katerim želi Občina postati in se razvijati kot pomembno središče kakovostne in sodobne ljubiteljske kulturne dejavnosti na vseh področjih (gledališče, glasba in zborovsko petje, ples,….).  vse z namenom zagotovitve kvalitetnega izvajanja kulturnih dejavnosti..

Poleg tega bo Občina Juršinci namenila posebno skrb in sredstva tudi za estetsko podobo naselja in Občine  , kar zadeva obstoječe spomenike in skladno načrtovanje na področju urbanizma kakor tudi postavitev in vzdrževanje novih estetskih objektov (spomenikov, kipov, mozaikov, parkov, okrasnih vrtov...), ki so v lasti Občine. Ob tem pa bo potrebno tudi urediti lastniško in zemljiški knjižno stanje kulturnih spomenikov in kapel, ki so v zasebni lasti, da bo občina lahko izvajala investicije tudi v obnovo le teh.

V okviru vseh teh dejavnosti bo Občina Juršinci upoštevala in vključevala v svoj program delo in predstavljanje uveljavljenih umetnikov in drugih ustvarjalcev, ki živijo in delujejo v občini Juršinci.

Ta program se objavi v Uradnem vestniku Občine Juršinci in se začne uresničevati v proračunskem letu 2011.

Številka: 007-0013/2011-3

Datum: 11.4. 2011

Župan Občine Juršinci:

Alojz Kaučič s.r.