New Page 2

 

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi – ZLS - UPB-1 (Uradni list RS, št. 100/05 in 21/06 – odločba US), 17. člena Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/06 in 19/06 – popr.), Zakona o socialnem varstvu – ZSV – UPB2 (Uradni list RS, št. 3/07 in 23/07 – popr.) je Občinski svet Občine Prevalje na 7. redni seji dne 21.6.2007 sprejel

 

 

Odlok

 

 

o dodeljevanju denarne socialne pomoči v Občini Prevalje

 

 

 

 

 

I.          SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Odlok o dodeljevanju denarne socialne pomoči v Občini Prevalje določa upravičence do dodelitve denarne socialne pomoči, kriterije za določitev višine denarne socialne pomoči, pogoje za pridobitev pomoči ter postopek uveljavljanja in dodelitve te pomoči.

 

 

2. člen

 

 

Denarna socialna pomoč po tem odloku je denarna pomoč, ki se upravičencem dodeli v gotovini ali v funkcionalni obliki največ enkrat letno, kot pomoč pri delni razrešitvi trenutne materialne stiske prosilca.

 

 

Denarno socialno pomoč za namen iz 1., 2. in 3. alinee 4. člena odloka lahko upravičenci prejmejo največ enkrat za posamezno šolsko leto.

 

 

3. člen

 

 

Sredstva za denarno socialno pomoč se zagotovijo z vsakoletnim proračunom Občine Prevalje.

 

 

4. člen

 

 

Denarna pomoč je namenjena:

 

 

- nakupu šolskih potrebščin,

 

 

- plačilu šolskih kosil osnovnošolcem,

 

 

- plačilu letovanj in šole v naravi osnovnošolcem,

 

 

- doplačilu zdravstvenih storitev, ki so nujno potrebna, pa jih ne pokriva Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije,

 

 

- pomoči pri kritju pogrebnih stroškov,

 

 

- kritju drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti z upoštevanjem socialnih razmer upravičenca.

 

 

II.        UPRAVIČENCI

 

 

5. člen

 

 

Do socialne pomoči so upravičeni posamezniki, ki so državljani Republike Slovenije s prijavljenim stalnim bivališčem v Občini Prevalje, ki jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti, ki ni nastala po lastni krivdi, nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske.

 

 

Upravičenci do socialne denarne pomoči morajo izpolnjevati naslednje pogoje:

 

 

- da vsi dohodki in prejemki upravičenca ter oseb, ki z njim živijo v skupnem gospodinjstvu, ne presegajo cenzusa za upravičenost do denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu za več kot 50%,

 

 

- da so v tekočem letu že izkoristil vse  zakonske in druge možnosti za rešitev socialne stiske,

 

 

- da jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna takojšnja pomoč in

 

 

- da izpolnjujejo druge pogoje, ki jih predvideva Zakon o socialnem varstvu in ta odlok.

 

 

III.       VIŠINA DENARNE SOCIALNE POMOČI

 

 

6. člen

 

 

Pri določanju višine občinske socialne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki upravičenca in oseb, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu. Kot dohodek štejejo vsi dohodki in prejemki po Zakonu o socialnem varstvu, ki so jih upravičenec in osebe, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu, pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka.

 

 

Denarna socialna pomoč se upravičencu dodeli največ do višine minimalnega dohodka po Zakonu o socialnem varstvu. Višina denarne socialne pomoči se za upravičence določi kot razlika med minimalnim dohodkom po Zakonu o socialnem varstvu, ki pripada upravičencu in njegovimi dohodki, ugotovljenimi na način, kot ga določa Zakon o socialnem varstvu.

 

 

7. člen

 

 

Denarna socialna pomoč se praviloma izplača neposredno upravičencu, razen za šolska kosila, letovanja in šolo v naravi ter v primeru, ko upravičenec ne more zagotoviti namenske porabe, se krijejo stroški neposredno izvajalcu.

 

 

Enkratna denarna socialna pomoč za plačilo šolskih kosil in šole v naravi osnovnošolcem, se dodeli največ do višine dejansko nastalega stroška, ki ga zaračuna šola, vendar ne več kot do višine minimalnega dohodka po Zakonu o socialnem varstvu. Stroški se poravnajo neposredno šoli.

 

 

Enkratna denarna pomoč za plačilo letovanja otrokom se dodeli največ do višine dejansko nastalega stroška, ki ga zaračuna organizator, vendar ne več, kot do višine minimalnega dohodka po Zakonu o socialnem varstvu. Stroški se poravnajo neposredno organizatorju letovanja.

 

 

8. člen

 

 

Denarna socialna pomoč se lahko upravičencu dodeli v nižjem znesku, kot bi mu pripadala po tem odloku, ali se mu ne dodeli, če:

 

 

- se ugotovi, da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov, ker je premoženje upravičenca in družinskih članov takšno, da bi mu lahko zagotavljalo preživetje oziroma dajalo dohodke,

 

 

- se ugotovi, da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po Zakonu o socialnem varstvu, pa pridobivajo dohodke iz Zakona o socialnem varstvu skupaj z upravičencem.

 

 

9. člen

 

 

Izjemoma je mogoče dodeliti denarno pomoč za premostitev trenutne materialne ogroženosti tudi takrat, ko občan presega cenzus po 5. členu tega odloka, vendar ne več kot za 100%.

 

 

IV.       POSTOPEK UVELJAVLJANJA DENARNE SOCIALNE POMOČI

 

 

10. člen

 

 

Pravico do denarne socialne pomoči po tem odloku uveljavlja vlagatelj s pisno vlogo na predpisanem obrazcu,

 

 

Pisni vlogi iz prejšnjega odstavka mora priložiti vsa dokazila o izpolnjevanju pogojev, ki jih upravni organ potrebuje pri vodenju postopka in jih ne more pridobili po uradni dolžnosti.

 

 

Postopek ugotavljanja upravičenosti do dodelitve denarne socialne pomoči po določbah Zakona o splošnem upravnem postopku vodi in o njej odloča z odločbo občinski upravni organ, pristojen za socialno varstvo.

 

 

Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba na župana Občine Prevalje. Pritožba se lahko vloži v roku 15 dni od dneva vročitve odločbe.

 

 

V.         POMOČ PRI KRITJU POGREBNIH STROŠKOV

 

 

11. člen

 

 

Iz sredstev proračuna Občine Prevalje se odobri doplačilo pogrebnih stroškov za pokojnika:

 

 

- ki je imel stalno prebivališče na območju Občine Prevalje in je bil prejemnik denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu ali ni imel lastnih prihodkov, nima premoženja in zavezancev, ki bi bili dolžni kriti pogrebne stroške;

 

 

- ki je imel stalno prebivališče na območju Občine Prevalje in je bil prejemnik denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu ali ni imel lastnih prihodkov in zavezanci oziroma dediči niso sposobni poravnati stroškov pokopa;

 

 

- ki je bil najden, oziroma je umrl na območju Občine Prevalje in za njega ni bilo mogoče ugotoviti občine stalnega bivališča.

 

 

Šteje se, da zavezanci oziroma dediči niso sposobni poravnati stroškov pokopa, kadar so tudi sami upravičeni do denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu ali nimajo lastnih prihodkov.

 

 

12. člen

 

 

Za pokojnika Občina Prevalje doplača oziroma plača stroške najnujnejše pogrebne opreme in storitve do največ v višini, kot to priznava in izplačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

 

 

13. člen

 

 

Kljub izkazanemu dohodku se lahko odkloni plačilo pogrebnih stroškov, na podlagi ocene dejanskega materialnega stanja dedičev in zavezancev. Kolikor je pokojnik svoje premoženje v enem letu pred smrtjo predal drugi osebi ali dedičem, ni upravičen do povračila pogrebnih stroškov, kot tudi v primeru, da je pokojnik lastnik nepremičnega ali premičnega premoženja.

 

 

14. člen

 

 

V primeru, da je bil pokojnik lastnik nepremičnega in premičnega premoženja in dediči niso sposobni poravnati pogrebnih stroškov, jih za pokojnika poravna Občina Prevalje. V tem primeru občina priglasi terjatev iz naslova plačila pogrebnih stroškov v zapuščinskem postopku po pokojniku.

 

 

V.         KONČNA DOLOČBA

 

 

15. člen

 

 

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o dodeljevanju socialne denarne pomoči v Občini Prevalje (Uradni list RS, št. 83/01).

 

 

 

 

 

Številka: 122-0004/2007-11

 

 

Prevalje, dne 21.6.2007

 

 

 

 

 

 

Občina Prevalje

 

Župan dr. Matic TASIČ, l.r.