New Page 2

Na podlagi 2. odst. 108. čl. Zakona o cestah (UL SRS, št. 38/81, 7/86, 37/87, 2/88 in UL RS, št. 32/93), 21. čl. Zakona o temeljih varnosti cestnega prometa (UL SFRJ, št. 50/88, 63/88, 80/89, 29/90, 11/91 in UL RS, št. 13/91), 9. čl. Zakona o varnosti cestnega prometa (UL SRS, št. 5/82, 40/84, 29/86 in UL RS, št. 1/91), 40. čl. Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (UL SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89 in UL RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93), 25. čl. Zakona o prekrških (UL SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in UL RS, št. 10/91, 13/93, 66/93), Pravilnika o neprometnih znakih (UL SRS, št. 17/82, 22/84), 218. čl. Zakona o splošnem upravnem postopku (UL SFRJ, št. 47/86) ter 11. in 17. čl. Statuta občine Kranjska Gora (UVG, št. 4/95), je občinski svet občine Kranjska Gora na svoji 21. seji, dne 29.5.1996 sprejel

O D L O K

o postavljanju reklamnih objektov in nameščanju neprometnih znakov v občini

Kranjska Gora

I. Splošne določbe

1. člen

S tem odlokom se ureja postavljanje (nameščanje), vzdrževanje in odstranjevanje reklamnih objektov (oglasnih mest) in znakov, ki opozarjajo na kulturni spomenik, zgodovinsko ali naravno znamenitost, obveščajo o napravah in objektih, ki so v neposredni zvezi s prometom in turizmom, znakov, s katerimi se udeležence usmerja k podjetjem oz. ustanovam, znakov, s katerimi se zainteresirane obvešča o prireditvah in vseh drugih podobnih znakov, ki predstavljajo vizualne komunikacije (vnaprej:

neprometni znaki).

2. člen

Za postavitev reklamnega objekta in za namestitev neprometnega znaka je potrebno dovoljenje, ki ga izda za gospodarstvo pristojni oddelek občine, po pooblastilu občinskega sveta pa tudi javno podjetje (JP) Komunala, d.o.o., Kranjska Gora.

Dovoljenje se izda za določen ali nedoločen (do preklica) čas.

Evidenčo izdanih dovoljenj vodi izdajatelj.

3. člen

Pri izdaji dovoljenja za postavitev reklamnega objekta oz. namestitev neprometnega znaka, in s tem povezano izbiro ustrezne lokacije za postavitev ali namestitev, pristojni občinski organ upošteva zlasti naslednje kriterije:

• značilnosti objekta oz. znaka (npr. število, material, oblikovno ustreznost, čitljivost, vpliv na okolje ipd.);

• možnost dostopa do objekta oz. znaka zaradi vzdrževanja;

• potrebo po varovanju arhitekturno krajinske podobe doline;

• potrebo po ohranitvi značilnih razgledov (vedut);

• varnost;

• percepcijsko vodljivost voznika;

• obstoječo degradiranost območja (npr. zasičenost doline s tovrstnimi objekti oz. znaki; zakrivanje degradiranih območij oz. neprijetnih razgledov);

• obstoječo zakonodajo.

4. člen

Reklamne objekte postavlja in neprometne znake v občini Kranjska Gora namešča in odstranjuje izključno za to pooblaščena oseba (JP Komunala ali po javnem razpisu izbrani koncesionar). Izjema je dopustna po določbi 17. člena tega odloka.

Reklamne objekte in neprometne znake, ki so locirani v varovalnem pasu magistralne ali regionalne ceste, postavlja in namešča ter odstranjuje upravljalec ceste ali od njega pooblaščena oseba.

5. člen

Vlogo za izdajo dovoljenja za postavitev reklamnega objekta ali namestitev neprometnega znaka vloži stranka pri občinskem uradu.

Vlogi je treba priložiti:

• soglasje krajevne skupnosti, v kateri bo lociran objekt oz. znak;

• soglasje - dovoljenje lastnika ali posestnika nepremičnine (zemljišča, zgradbe), na kateri bo lociran objekt oz. znak;

• soglasje upravljalca ceste, če je objekt oz. znak lociran ob ali nad cesto;

• soglasje Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine, če je objekt oz. znak ločiran v spomeniško - varstvenem območju (npr. Zelenci, Mala Pišenca);

• soglasje Triglavskega narodnega parka, če je objekt oz. znak lociran v parku;

• soglasje drugega, s predpisom ali z zahtevo občine predvidenega upravičenca;

• opis, risbo ali primerek objekta oz. znaka;

• po potrebi mapno kopijo;

• po potrebi lokacijsko presojo institucije, ki se ukvarja z urbanističnim načrtovanjem;

• drugo potrebno prilogo - na zahtevo občine.

II. Reklamni objekti (oglasna mesta)

6. člen

Reklamni objekti (oglasna mesta) so namenski prostori za nameščanje neprometnih znakov.

Reklamni objekti so stalni in začasni (prenosni).

Stalni reklamni objekti so: reklamni kioski, reklamni stebri in table, na stene pritrjene vitrine in panoji, elektronske table, na drogove (npr. javne razsvetljave) pritrjeni okvirji, v oglasne namene določene fasade zgradb ipd.

Začasni (prenosni) reklamni objekti so: transparenti in prenosni panoji, javna prevozna sredstva ipd.

7. člen

Stalne reklamne objekte je dovoljeno postaviti, vgraditi oz. pritrditi:

• na območjih, ki se urejajo s prostorskimi izvedbenimi načrti - samo na lokačijah in pod pogoji, ki jih določajo ti načrti;

• na območjih, ki se urejajo s prostorskimi ureditvenimi pogoji - v skladu z izdanim lokačijskim dovoljenjem, dovoljenjem o priglasitvi del oz. dovoljenjem pristojnega občinskega organa;

• na območjih, ki so pod spomeniško varstvenim režimom - v skladu z zahtevami pristojne institucije, ki opravlja nadzor;

• če ni nič predvidenega po gornjih treh alineah - v skladu z mnenjem strokovnjaka - krajinskega arhitekta.

8. člen

Vrste, obliko, material, število in lokacijo reklamnih objektov določi pristojni občinski organ, ki po potrebi zahteva strokovno presojo arhitekta ali urbanista.

JP Komunala vodi evidenco reklamnih objektov.

Evidenca obsega vse potrebne podatke o objektu (lastništvo, upravljalec, lokacija, številko in datum izdanega dovoljenja, morebitni zakup ipd.).

9. člen

Stalni in začasni reklamni objekti morajo biti postavljeni tako, da ne ovirajo prometa, namembnosti prostora in da ne kazijo videza okolja.

Objekti, ki niso postavljeni v skladu z zahtevami iz prejšnjega odstavka ali ki so postavljeni v nasprotju z izdanim dovoljenjem, se nemudoma odstranijo (zgolj ob obvestilu lastniku in brez izdaje kakšnih posebnih upravnih aktov), kar opravi pooblaščena oseba iz 1. odst. 4. člena tega odloka.

10. člen

Z reklamnimi objekti upravljajo:

• lastniki (17. čl.);

• pooblaščena oseba (JP Komunala, pooblaščeni koncesionar).

Upravljalci so dolžni reklamne objekte redno vzdrževati (čistiti, obnavljati, odstranjevati z njih zastarele neprometne znake ipd.).

Na reklamnih objektih mora biti na vidnem mestu označena firma upravljalca objekta.

III. Neprometni znaki

11. člen

Neprometni znaki so sporočilne vizualne komunikacije v tej ali oni pojavni obliki (npr. napisi, risbe, slike, fotografije, logotipi, obvestila, plakati, reklame ipd.), ki do te mere posegajo v prostor, da je njihov status potrebno normativno urediti.

12. člen

Neprometni znaki se načeloma nameščajo le na reklamne objekte. Izjemo od tega pravila v izdanem dovoljenju, ob upoštevanju upravičenih razlogov, dovoli pristojni občinski organ. Občinski organ ima diskrecijsko pravico ugotoviti obstoj upravičenih razlogov.

Na fasadah zgradb, prodajnih kioskih, energetskih napravah, stebrih, ograjah, drevju, znotraj ali zunaj izložbenih stekel in na drugih objektih, ki ne predstavljajo reklamnega objekta oz. ki niso urejeni v ta namen, je nameščanje neprometnih znakov (plakatiranje, reklamiranje, izobešanje obvestil ipd.) prepovedano. Prav tako je prepovedano metanje obvestil, reklam ipd. iz letala.

13. člen

Neprometni znak mora biti estetsko oblikovan in predstavljen tako, da je lahko prepoznaven in da se po osnovnih značilnostih jasno loči od prometnih znakov. Pri oblikovanju znaka morajo biti upoštevane značilnosti prostora, v katerem bo postavljen.

Velikost znaka ali skupine znakov na eni lokaciji mora biti okolici primerna in ne sme zmanjševati preglednosti prometnih znakov v okolici, preglednosti v križišču oz. preglednosti ceste ali kako drugače vplivati na zmanjšanje varnosti cestnega prometa.

Največja dovoljena velikost neprometnega znaka (v enem kosu) je 2 m2, pano pa ne sme presegati dimenzij 6 x 3 m.

Napisi na neprometnem znaku morajo biti v slovenščini, vsebina pa mora biti v skladu z dobrimi običaji, moralo in okusom. Napisi, sporočilno namenjeni tujcem, so lahko tudi v drugih jezikih, ob enakopravni udeležbi slovenščine.

14. člen

Zaradi evidence taksnih obveznosti mora biti na vsakem nameščenem neprometnem znaku žig pooblaščene osebe iz 1. odst. 4. člena tega odloka.

15. člen

Neprometni znak odstrani pooblaščena oseba iz prejšnjega člena:

• iz varnostnih razlogov;

• ko preneha razlog, zaradi katerega je bil znak nameščen;

• ko znak ni več primeren, potreben, vzdrževan ali rokovno aktualen;

• če je znak nameščen brez dovoljenja ali v nasprotju z izdanim dovoljenjem;

• če lastnik znaka ne izpolnjuje v odloku ali dovoljenju predpisanih obveznosti (npr. če ne plačuje takse ipd.).

Znak se odstrani brez izdaje upravnega akta, zgolj ob morebitnem obvestilu lastniku.

IV. Ostale določbe

16. člen

Od nameščenih neprometnih znakov se plačuje komunalna taksa (in kazenska komunalna taksa) v skladu z odlokom o komunalnih taksah v občini Kranjska Gora (Uradni vestnik Gorenjske, št. 34/95, od 14.11.1995).

Stroški postavitve reklamnega objekta in nameščanja oz. odstranitve neprometnega znaka bremenijo stranko (naročnika, upravičenca, lastnika) poleg komunalne takse iz prejšnjega odstavka.

Stroški upravnega postopka, pridobitve soglasij, mapnih kopij, lokacijskih presoj ipd. prav tako bremenijo stranko.

17. člen

Lastniki zemljišč in zgradb so izjemoma pooblaščeni na lastnih nepremičninah v svoji režiji (vendar po izdanem dovoljenju) postaviti reklamni objekt ali namestiti neprometni znak, vendar le v lastne (reklamne oz. druge sporočilne) namene oz. za lastno uporabo.

V lastni režiji postavljene objekte in znake so dolžni lastniki redno vzdrževati in obnavljati, sičer se na njihove stroške odstranijo - brez izdaje posebnega upravnega akta.

18. člen

Za reklamne objekte in neprometne znake, ki so ob uveljavitvi tega odloka že postavljeni oz. nameščeni na območju občine Kranjska Gora in ki ustrezajo kriterijem iz tega odloka, morajo njihovi lastniki v roku treh mesečev po uveljavitvi odloka zahtevati izdajo ustreznega dovoljenje iz 2. člena.

V primeru, da lastnik že postavljenega reklamnega objekta ali nameščenega neprometnega znaka ni zahteval izdajo dovoljenja v roku iz prejšnjega odstavka, organ, pristojen za nadzor nad izvajanjem tega odloka, odredi odstranitev objekta ali znaka na stroške lastnika, lastnik pa bo kaznovan za prekršek po 9. tč 1. odst. 22.čl. odloka.

Pristojni občinski organ izda dovoljenje ali zavrne zahtevo v roku dveh mesečev po vložitvi zahteve; če v tem roku akta ne izda, se šteje, da je dovoljenje dano.

19. člen

Kadar pristojni občinski organ ne more ugotoviti, kdo je lastnik reklamnega objekta ali neprometnega znaka, ki je postavljen ali nameščen brez dovoljenja, lahko obveznost plačila komunalne takse naloži lastniku nepremičnine (zemljišča, zgradbe), na kateri je objekt oz. znak.

Če se lastnika nepremičnine ne da ugotoviti ali če bi bilo ugotavljanje nesorazmerno zapleteno in stroškovno prezahtevno, se objekt ali znak odstrani.

Stroški odstranitve v slednjem primeru bremenijo občino, ki jih je kasneje (v zastaralnem roku) upravičena izterjati od zavezanca, če se ga naknadno ugotovi.

20. člen

Plakate in panoje z volilno propagandnimi sporočili je dolžan odstraniti organizator volilne kampanje v 15 dneh po dnevu glasovanja, sicer jih odstrani pooblaščena oseba na njegove stroške.

21. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo:

• komunalni inšpektor

• komunalni redar

• pooblaščeni koncesionar

• drug, s strani župana pooblaščeni delavec.

Osebe iz 1. odst. so pooblaščene stopiti na tuje zemljišče.

V. Kazenske določbe

22. člen

Z denarno kaznijo od 20.000,00 do 360.000,00 SIT se za prekršek kaznuje pravna ali fizična oseba (samostojni podjetnik), ki:

1. postavi reklamni objekt ali namesti neprometni znak, pa predhodno ne pridobi dovoljenja pristojnega občinskega organa (1. odst. 2. čl.);

2. ima dovoljenje za postavitev reklamnega objekta ali namestitev neprometnega znaka, pa le-tega postavi oz. namesti sam, ne pa po pooblaščeni osebi (1. odst. 4. čl.);

3. postavi reklamni objekt v nasprotju z izdanim dovoljenjem oz. tako, da ovira promet, namembnost prostora ali kazi videz okolja ( 1. odst. 9. čl. v zvezi s 17. čl.);

4. kot lastnik reklamnega objekta ne poskrbi za njegovo vzdrževanje (2. odst. 10. čl.);

5. kot lastnik oz. upravljalec reklamnega objekta na njem ne označi svoje firme (3. odst. 10. čl.);

6. namesti neprometni znak na nedovoljeno mesto ali ga vrže iz letala (2. odst.12. čl.);

7. postavi reklamni objekt oz. namesti neprometni znak, ki ne ustreza kriterijem tega odloka oz. izdanemu dovoljenju (1. odst. 8. čl., 13. čl., 1. odst.17. čl.);

8. na lastni nepremičnini postavi reklamni objekt oz. namesti neprometni znak za tuj račun in interes (1. odst. 17. čl.);

9. ne zahteva izdaje dovoljenja za že postavljeni reklamni objekt ali nameščeni neprometni znak v roku (2. odst. 18. čl.).

Z denarno kaznijo od 10.000,00 do 60.000,00 SIT se za prekršek iz 1. odst. Tega člena kaznuje odgovorna oseba pravne osebe.

23. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

Štev.: 353/6-1/96-JB

Kranjska Gora, dne 30.5.1996

 

 

Župan: Predsednik občinskega sveta:

 

 

Jože Kotnik Jože Zupančič