New Page 1

Na podlagi 32. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 11/18 – ZSPDSLS-1) in 40. člena Statuta Občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci, št. 5/17) je Nadzorni odbor Občine Juršinci na 25. seji dne 8. 5. 2018 sprejel

 

POSLOVNIK

NADZORNEGA ODBORA OBČINE JURŠINCI

 

I.  SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

 

S tem poslovnikom se podrobneje ureja organizacija in način dela Nadzornega odbora Občine Juršinci (v nadaljevanju: nadzorni odbor) ter status članov odbora kot najvišjega organa nadzora javne porabe v Občini Juršinci.

 

2. člen

 

Nadzorni odbor kot najvišji organ nadzora javne porabe občine deluje v okviru svojih pristojnosti samostojno in neodvisno. Svoje naloge opravlja strokovno, vestno, pošteno in nepristransko, v skladu z veljavno zakonodajo na tem področju in občinskimi predpisi.

 

3. člen

 

(1)Nadzorni odbor je dolžan varovati uradne in poslovne skrivnosti, s katerimi se seznani pri svojem delu.

(2)Pri delu mora spoštovati dostojanstvo, dobro ime in osebno integriteto fizičnih in pravnih oseb.

 

4. člen

 

Sedež nadzornega odbora je v Juršincih, Juršinci 3 b. Nadzorni odbor za seje uporablja prostore občine. Nadzorni odbor za svoja pisanja uporablja žig občine.

 

 

II. SESTAVA NADZORNEGA ODBORA

 

5. člen

 

Nadzorni odbor zastopa in predstavlja predsednik nadzornega odbora, ki ga izmed sebe izvolijo člani nadzornega odbora na svoji prvi seji, v njegovi odsotnosti pa od predsednika pooblaščen član nadzornega odbora.

 

6. člen

 

Naloge predsednika nadzornega odbora so:

- predstavlja, vodi in organizira delo odbora;

- predlaga dnevne rede, sklicuje in vodi seje;

- spremlja in skrbi za izvajanje sklepov nadzornega odbora;

- podpisuje sklepe, poročila, zapisnike in druge akte nadzornega odbora;

- pripravi program dela nadzornega odbora in predlog potrebnih sredstev za posamezno proračunsko leto;

- sodeluje z občinskim svetom, županom in občinsko upravo.

 

7. člen

 

(1)Člani nadzornega odbora opravljajo svoje naloge nepoklicno.

(2)Predsednik in člani nadzornega odbora imajo pravico do sejnine za opravljanje funkcije in povrnitve drugih stroškov v skladu s pravilnikom, ki določa izplačila za predsednika in člane nadzornega odbora.

 

 

III.      POSTOPEK IN NAČIN DELA

 

8. člen

 

(1)Nadzorni odbor samostojno določa svoj program dela, ki vsebuje letni program nadzora in predlog finančnega načrta, kar se objavi na svetovnem spletu.

(2)Nadzorni odbor lahko začne postopek nadzora le, če je tak nadzor določen v letnem programu nadzora. Če nadzorni odbor želi izvesti nadzor, ki ni vključen v letni program, mora najprej le-tega dopolniti. Dopolnitev in sprememba letnega programa nadzora mora biti obrazložena.

(3)Nadzorni odbor posreduje letno poročilo o svojem delu županu in občinskemu svetu do konca meseca januarja koledarskega leta za preteklo leto.

 

9. člen

(1)Nadzorni odbor opravlja  nadzore v skladu s sprejetim letnim programom nadzora.

(2)Redne nadzore si nadzorni odbor določi z letnim programom dela tako, da so na daljši rok zajeti vsi uporabniki občinskih proračunskih sredstev, na krajši rok pa posamezni uporabniki iz različnih dejavnosti.

 

1. Postopek nadzora

 

10. člen

 

Nadzor se prične z vročitvijo sklepa o nadzoru nadzorovani osebi. Sklep o izvedbi nadzora mora vsebovati navedbo članov nadzornega odbora, ki bodo opravili nadzor, opredelitev vsebine, časa in kraja nadzora ter navedbo nadzorovane osebe.

 

11. člen

 

(1)Nadzor opravijo s sklepom določeni člani nadzornega odbora oziroma izvedenec, ki ga na podlagi predloga nadzornega odbora imenuje občinski svet.

(2)Predsednik nadzornega odbora ima pravico in dolžnost spremljati izvajanje nadzora.

 

12. člen

 

(1)V postopku nadzora so odgovorne osebe nadzorovane osebe dolžne članu nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, predložiti vso potrebno dokumentacijo, sodelovati v postopkih nadzora, odgovoriti na ugotovitve in dajati pojasnila. Član nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, ima pravico zahtevati vse podatke, ki so mu potrebni za izvedbo naloge, ki mu je zaupana.

(2)Zahtevane podatke je nadzorovana oseba dolžna dostaviti nadzornemu odboru oziroma članu nadzornega odbora v roku petnajstih dni.

 

13. člen

 

(1)Nadzorni odbor izloči člana nadzornega odbora iz nadzora in odločanja na seji v primeru, če so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti.

(2)Šteje se, da so podane okoliščine iz prejšnjega odstavka če:

- je odgovorna oseba, zakonit zastopnik, prokurist ali pooblaščenec nadzorovane osebe s članom,  nadzornega odbora v krvnem sorodstvu v ravni vrsti ali v stranski vrsti do vštetega četrtega kolena ali, če je z njo v zakonski ali izvenzakonski skupnosti ali v svaštvu do vštetega drugega kolena, četudi je zakonska zveza ali izvenzakonska skupnost prenehala;

- je član nadzornega odbora skrbnik, posvojitelj, posvojenec ali rejnik odgovorne osebe, zakonitega zastopnika, prokurista ali pooblaščenca nadzorovane osebe;

- če je član nadzornega odbora bil udeležen ali je sodeloval v postopku, ki je predmet nadzora.

(3)Izločitev člana nadzornega odbora lahko zahteva tudi nadzorovana oseba in sam član nadzornega odbora. Zahtevo za izločitev mora vložiti pri nadzornem odboru. V zahtevi je potrebno navesti okoliščine, na katere opira svojo zahtevo za izločitev. O izločitvi odloči nadzorni odbor z večino glasov vseh članov.

 

14. člen

 

(1)Za posamezen nadzor je zadolžen član nadzornega odbora, ki je določen v letnem programu nadzora. V primeru, da nadzor opravljata dva ali več članov nadzornega odbora je potrebno določiti nosilca izvajanja nadzora.

(2)Član, zadolžen za izvedbo nadzora oziroma nosilec izvajanja nadzora, pripravi osnutek poročila o nadzoru in ga posreduje predsedniku nadzornega odbora. Osnutek poročila o nadzoru mora vsebovati enake sestavine kot poročilo o nadzoru.

(3)Predsednik nadzornega odbora lahko poda v roku treh dni pripombe na osnutek poročila o nadzoru. Če član pripomb ne upošteva, predsednik nadzornega odbora pošlje osnutek poročila o nadzoru, skupaj s pripombami, ostalim članom nadzornega odbora in skliče sejo najpozneje v roku osem dni od posredovanega osnutka poročila o nadzoru.

(4)Osnutek poročila obravnava nadzorni odbor na seji. Vsak član se mora o osnutku poročila izjaviti, na koncu izjavo poda še predsednik nadzornega odbora. Po podanih izjavah nadzorni odbor sprejme osnutek poročila o nadzoru.

(5)Če osnutek poročila o nadzoru ni sprejet, je nadzorni odbor dolžan sprejeti usmeritve za njegovo spremembo ali dopolnitev. Usmeritve mora upoštevati član, zadolžen za izvedbo nadzora in osnutek poročila o nadzoru dopolniti.

(6)Osnutek poročila o nadzoru podpiše predsednik nadzornega odbora.

 

15. člen

 

(1)Po opravljenem pregledu pripravi nadzorni odbor osnutek poročila v skladu s pravilnikom o obveznih sestavinah poročila nadzornega odbora.

(2)Nadzorni odbor pošlje nadzorovani osebi osnutek poročila o nadzoru najpozneje v roku petnajst dni po sprejemu.

(3)Nadzorovana oseba ima pravico v roku petnajst dni od prejema osnutka poročila o nadzoru odgovoriti na posamezne navedbe z odzivnim poročilom. Nadzorni odbor mora o odzivnem poročilu odločiti v petnajstih dneh od njegovega prejema.

(4)Dokončno poročilo pošlje nadzorni odbor nadzorovani osebi, ki se po vročitvi objavi na svetovnem spletu.

 

16. člen

 

(1)V ugotovitvah dokončnega poročila se navede popolno in verodostojno dejansko stanje, ki je bilo ugotovljeno v nadzoru in na katerem temeljijo ocene, mnenje, priporočila oziroma predlogi.

(2)Z ocenami nadzorni odbor presodi pravilnost poslovanja, ko oceni, ali je bilo poslovanje nadzorovane osebe smotrno in, če so bili kršeni kateri veljavni predpisi.

(3)V mnenju se izrazi, ali je bilo poslovanje nadzorovane osebe pravilno in smotrno.

(4)Nepravilno poslovanje je poslovanje, kadar je nadzorovana oseba poslovala v nasprotju s predpisi, proračunom in drugimi veljavnimi akti, ki bi jih morala upoštevati pri svojem poslovanju.

(5)Nesmotrno poslovanje je negospodarno, neučinkovito in neuspešno poslovanje.

(6)Negospodarno poslovanje je poslovanje, kadar bi se lahko enaki učinki dosegli pri manjših stroških.

(7)Neučinkovito poslovanje je poslovanje, kadar bi pri enakih stroških nadzorovana oseba lahko dosegla večje učinke.

(8)Neuspešno poslovanje je poslovanje, pri katerem se niso uresničili cilji poslovanja nadzorovane osebe.

(9)Priporočila vsebujejo predloge za izboljšanje pravilnosti oziroma smotrnosti poslovanja. S priporočili oziroma predlogi nadzorni odbor praviloma svetuje kako nadzorovana oseba izboljša poslovanje tako, da nakaže načine izboljšanja.

 

17. člen

 

(1)Če je nadzorni odbor ugotovil hujšo kršitev predpisov, navedeno v veljavni zakonodaji, ali če je ugotovil nepravilnosti pri poslovanju nadzorovane osebe, mora ravnati v skladu z veljavno zakonodajo.

(2)Nadzorovane osebe so dolžne spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora. Občinski svet, župan in organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati dokončna poročila nadzornega odbora in v skladu s svojimi pristojnostmi upoštevati priporočila in predloge nadzornega odbora.

 

18. člen

 

(1)O vsakem nadzoru se vodi spis, v katerega se vlaga vse beležke ter druge ustrezne listine in zapisnik, osnutek poročila, morebitno odzivno poročilo in dokončno poročilo.

(2)Celotno gradivo se začasno vodi v arhivu nadzornega odbora, kasneje pa v arhivih občinskega sveta. To velja tudi za ostalo dokumentacijo nadzornega odbora.

(3)Skrbnik arhiva in tekoče dokumentacije je občinska uprava.

 

19. člen

 

Nadzorni odbor mora županu in občinskemu svetu predložiti pisno letno poročilo o delu in porabi sredstev in najmanj enkrat na leto poročati o svojem delu ter ju seznaniti s pomembnimi ugotovitvami iz področja svojega dela in predlagati rešitve za izboljšanje poslovanja.

 

2. Način dela

 

20. člen

 

Nadzorni odbor dela in odloča na sejah, ki jih sklicuje predsednik nadzornega odbora:

- na lastno pobudo,

- na zahtevo večine članov nadzornega odbora.

 

21. člen

 

Predsednik pripravi predlog dnevnega reda in ga pošlje skupaj z gradivom vsaj pet dni pred sejo članom odbora.

 

22. člen

 

Sejo nadzornega odbora vodi predsednik, v njegovi odsotnosti pa član odbora, ki ga je predsednik pooblastil.

 

23. člen

 

Člani nadzornega odbora imajo pravico in dolžnost sodelovati pri delu nadzornega odbora, udeleževati se sej in odločati na njih. Evidenco udeležbe članov vodi občinska uprava.

 

24. člen

 

Na seji nadzornega odbora sodelujejo izključno člani nadzornega odbora, razen v delih, kjer so k posameznim točkam vabljeni posamezniki.

 

3. Potek seje

 

25. člen

 

Predsednik na začetku seje ugotovi sklepčnost nadzornega odbora. Nadzorni odbor je sklepčen, če je prisotnih večina vseh članov nadzornega odbora. Zabeležijo se opravičeno odsotni, neopravičeno odsotni in drugi morebitno prisotni.

 

26. člen

 

Po ugotovitvi sklepčnosti predsedujoči da v obravnavo predlog dnevnega reda. Predsedujoči lahko spremeni vrstni red točk dnevnega reda. Vsak član nadzornega odbora lahko poda predlog za umik oziroma razširitev točk dnevnega reda. O predlogih odloči nadzorni odbor z večino opredeljenih glasov. Predsedujoči da nato na glasovanje dnevni red s sprejetimi predlogi v celoti.

27. člen

 

Nadzorni odbor nato preide k potrjevanju zapisnika prejšnje seje, h kateremu lahko člani podajo pripombe za ustrezno spremembo ali dopolnitev. Zapisnik je sprejet, če nanj ni pripomb, ali je sprejet z dopolnitvijo.

 

28. člen

 

(1)Dnevni red se obravnava po vrstnem redu posameznih točk, na začetku vsake točke lahko član odbora, ki je predlagal točko, poda uvodno obrazložitev.

(2)Po končani obrazložitvi predsednik povabi k razpravi, h kateri se člani prijavljajo z dvigom rok.

(3)Razpravljanje posameznika mora biti časovno primerno omejeno in se mora nanašati na obravnavano točko, sicer ga predsednik na to opomni oziroma po neuspešnem opominu vzame besedo.

(4)O eventualnem ugovoru o odvzemu besede odloča nadzorni odbor z glasovanjem.

 

29. člen

 

(1)Predsednik zaključi razpravo, ko ugotovi, da ni več razpravljavcev.

(2)Če je potrebno za razpravo dodatno gradivo, se razprava nadaljuje po pridobitvi le tega.

 

30. člen

 

(1)Predsednik prekine sejo nadzornega odbora in jo po možnosti preloži na določen datum, če:

- ni več mogoče zagotoviti sklepčnosti,

- je potrebno dobiti mnenje drugih organov,

- tako sklene nadzorni odbor.

(2)Nedokončana zadeva se preloži na eno prihodnjih sej.

(3)Nadzorni odbor zaključi sejo, ko so izčrpane vse točke dnevnega reda.

 

31. člen

 

(1)Predsednik skrbi za red na seji in sme kršilca reda opomniti oziroma mu odvzeti besedo ali v skrajnem primeru zahtevati, da zapusti sejo.

(2)Vsi ukrepi se zapišejo v zapisnik.

(3)O morebitnem ugovoru, vloženem v roku tri dni, odloča nadzorni odbor na prihodnji seji.

(4)Predsednik lahko prekine sejo odbora, če reda na njej ni mogoče ohraniti s prej navedenimi ukrepi.

 

4. Odločanje

 

32. člen

 

(1)Nadzorni odbor veljavno odloča z večino opredeljenih glasov. Po končani razpravi se o predlogu posamezne točke dnevnega reda pripravi sklep in opravi glasovanje.

(2)Nadzorni odbor odloča z javnim glasovanjem z dvigom rok.

(3)Nadzorni odbor lahko izjemoma odloča s tajnim glasovanjem na podlagi obrazloženega predloga.

(4)Član nadzornega odbora ima pravico izraziti ločeno mnenje, ki se evidentira v zapisniku.

 

33. člen

 

(1)Glasovanje se opravi z dvigom rok in to po predsednikovem vprašanju, kdo je za predlog in kdo je proti predlogu. Če je o isti zadevi podanih več predlogov, se glasuje po vrstnem redu podanih predlogov.

(2)Ko je predlog, ki je bil dan na glasovanje, sprejet, je glasovanje končano.

 

34. člen

 

(1)Če nadzorni odbor sklene, da bo odločal s tajnim glasovanjem, se za vsako glasovanje pripravi pet enako velikih glasovnic z žigom občine, navedbo predlogov sklepov in vpisanima besedama "za" (na desni strani), "proti" (na levi strani).

(2)Glasovnica vsebuje navodilo za glasovanje, in sicer da se obkroži le ena izmed teh besed.

(3)Tajno glasovanje vodi predsednik nadzornega odbora, ki tudi objavi rezultat glasovanja.

(4)O tajnem glasovanju se vodi zapisnik, ki vsebuje podatke o vodenju tajnega glasovanja, predlogih sklepov ter izidu glasovanja. Zapisnik podpiše predsednik nadzornega odbora.

 

5. Zapisnik

 

35. člen

 

(1)O sejah nadzornega odbora se piše zapisnik, v katerega se zapišejo glavni podatki o dogajanju na seji, mora pa vsebovati podatke o:

- udeležencih na seji;

- spremembah, dopolnitvah in sprejemu dnevnega reda;

- razpravljavcih in sprejetih sklepih;

- morebitnih ločenih mnenjih članov nadzornega odbora;

- izjavah, za katere so navzoči izrecno zahtevali, da se vnesejo v zapisnik.

(2)K zapisniku se priloži gradivo, ki je bilo obravnavano na seji, v originalu ali fotokopiji.

 

36. člen

 

(1)Za zapisnik nadzornega odbora skrbi občinska uprava.

(2)Člani nadzornega odbora prejmejo predlog zapisnika hkrati z vabilom za naslednjo sejo.

(3)Na seji sprejeti zapisnik podpišeta predsednik in zaposleni v občinski upravi, ki je zapisnik zapisal.

 

37. člen

 

(1)Z gradivom zaupne narave se ravna po predpisih, ki urejajo področje upravnega poslovanja in arhiviranja.

(2)Celotno gradivo se hrani v arhivu občinske uprave.

 

 

IV.       JAVNOST DELA

 

38. člen

 

(1)Delo nadzornega odbora je javno. Javnost dela se zagotavlja z obveščanjem javnosti o delu nadzornega odbora z objavljenim letnim programom nadzora in končnimi poročili na svetovnem spletu.

(2)Seje nadzornega odbora niso odprte za javnost.

(3)Zapisniki sej nadzornega odbora niso javni.

(4)Nadzorni odbor lahko z večino glasov vseh svojih članov odloči, da se iz letnega poročila o njegovem delu in posameznega poročila o nadzoru, ki se javno objavi, izločijo podatki, če so podani razlogi, ki jih zakon, ki ureja dostop do informacij javnega značaja določa kot razloge, zaradi katerih je mogoče zavrniti zahtevo za informacijo javnega značaja.

(5)Za obveščanje javnosti o delu nadzornega odbora je pristojen predsednik nadzornega odbora oziroma oseba, ki jo on pooblasti.

(6)Javnosti niso dostopni dokumenti in gradiva, ki so na podlagi predpisov opredeljeni za zaupna oziroma poslovna skrivnost.

 

V.  PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

39. člen

 

(1)Ta poslovnik, kakor tudi njegove poznejše spremembe in dopolnitve, obravnava in sprejme nadzorni odbor z večino glasov vseh članov.

(2)Za vprašanja, ki niso opredeljena s tem poslovnikom, se smiselno uporabljajo določbe Statuta Občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci, št. 5/17) in Poslovnika Občinskega sveta Občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci, št. 5/17).

 

40. člen

 

Ta poslovnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Juršinci. Z dnem njegove uveljavitve preneha veljati Poslovnik o delu Nadzornega odbora občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci, št. 5/07).

 

Številka: 007-0002/2018-02

Datum: 8. 5. 2018

 

Simon Toplak l.r.,

predsednik Nadzornega odbora

Občine Juršinci