New Page 2

Na podlagi 6. člena Odloka o Aleji zaslužnih Ločanov in postavitvi drugih umetniških del (Uradni list RS,  št. 47/2012, 11/2013, 50/2013) in 16. člena Statuta Občine Škofja Loka (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/2016 - uradno prečiščeno besedilo in 35/2016) je Občinski svet Občine Škofja Loka na 22. redni seji dne 18.5.2017 sprejel

 

PRAVILNIK

O POSTAVITVI SPOMINSKIH OBELEŽIJ V ALEJI ZASLUŽNIH LOČANOV

 

I.              Splošne določbe

 

1. člen

V pravilniku uporabljeni izrazi, zapisani v slovnični obliki za moški spol, se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

2. člen

S tem pravilnikom se določita postopek in merila za izbor oseb, ki se jim postavi spominsko obeležje v Aleji zaslužnih Ločanov na Šolski ulici v Škofji Loki in način postavitve spominskega obeležja.

 

3. Člen

Za obeležje v Aleji zaslužnih Ločanov se lahko predlaga:

·       osebe, rojene na območju občine Škofja Loka, ki so s svojim znanjem, delom in stvaritvami pomembno prispevale v zakladnico dosežkov na različnih področjih ustvarjanja, življenja in dela v lokalnem, slovenskem ali širšem prostoru;

·       osebe, ki so del svojega življenja živele ali ustvarjale na območju občine Škofja Loka (v nadaljevanju: na škofjeloškem območju) in so s svojim znanjem, delom in stvaritvami pomembno vplivale na življenje na škofjeloškem območju oziroma so njihova dela vezana na škofjeloško območje.

 

II.             Postopek

 

4. člen

Zbiranje predlogov za postavitev spominskega obeležja v Aleji zaslužnih Ločanov se izvede na podlagi javnega razpisa na 5 let.

Javni razpis vsebuje:

·       pogoje in merila za postavitev spominskega obeležja,

·       podatke, ki jih mora vsebovati predlog,

·       rok, do katerega je potrebno predložiti predlog.

Javni razpis se objavi v lokalnem glasilu in na spletni strani Občine Škofja Loka.

 

5. člen

Predlog za postavitev spominskega obeležja lahko podajo pravne in fizične osebe.

Predlog mora biti pisno utemeljen.

Če predlagatelj zagotovi tudi sponzorska oziroma donatorska sredstva, to izkaže v predlogu v okviru finančnega načrta ter predloži potrdilo sponzorjev, donatorjev ali lastno izjavo. Dodatno pridobljena sponzorska ali donatorska sredstva ne vplivajo na izbor predloga.

 

6. člen

Prejete predloge za postavitev spominskega obeležja oceni Odbor za družbene dejavnosti Občinskega sveta Občine Škofja Loka (v nadaljevanju: Odbor) v skladu z merili, določenimi v 7. členu tega pravilnika.

Odbor lahko na sejo povabi tudi predlagatelje in predstavnike zainteresiranih organizacij civilne družbe.

Predloge, ki izpolnjujejo pogoje iz tega pravilnika in dosežejo vsaj minimalno število potrebnih točk, skladno s 7. členom tega pravilnika, Odbor posreduje v potrditev Občinskemu svetu. V primeru, da so minimalno število točk prejeli več kot trije predlogi, se Občinskemu svetu v potrditev pošlje prve tri, ki so zbrali najvišje število točk. V primeru izenačenega števila točk med predlogi, Odbor z glasovanjem med izenačenimi, odloči o treh predlogih za Občinski svet.

 

III.            Merila

 

7. člen

Pri vrednotenju dela na različnih področjih ustvarjanja, življenja in dela v lokalnem, slovenskem ali širšem prostoru, se upošteva za področje delovanja: izjemen dosežek oziroma dolgotrajno delovanje na določenem področju.

Prejete predloge za postavitev spominskega obeležja oceni Odbor, na podlagi predloženega obrazca (ki je sestavni del razpisne dokumentacije), skupaj z dokazili, po naslednjih merilih:

 

1)

osebe, ki izvirajo z območja ali so večji del življenja živele v občini Škofja Loka 

4 točke;

2)

glede na odmevnost oziroma pomen njenega dela:

 

 

a) pomen za Škofjo Loko in okolico (njeno strokovno delo oz. dosežek dosega kakovosten nivo ter je pomembno vplivalo na življenje na škofjeloškem območju in okolici)

- delovanje na dveh ali več področjih,

- delovanje na enem področju

IN

 

 

 

 

11 točk

7  točk

 

 

b) pomen za Slovenijo (njeno strokovno delo oz. dosežek  sodi v ožji kakovostni vrh v slovenskem prostoru in je pomembno vplivalo na širši slovenski prostor)

- delovanje na dveh ali več področjih,

- delovanje na enem področju

IN

 

 

 

 

 

9 točk

5 točk  

 

c)  pomen presega državne meje (njeno strokovno delo oz. dosežek s svojo odmevnostjo sega tudi izven državnih meja, oseba je  pomemben ambasador svojega okolja v tujini)

- delovanje na dveh ali več področjih,

- delovanje na enem področju

 

 

 

 

 

7 točk

4 točke

3)

Če je v Aleji zaslužnih Ločanov posamezen spol zastopan z manj kot 1/3 obeležij, prejeme vsaka predlagana oseba tega spola

7 točk

 

maksimalno število možnih točk

38 točk

 

Minimalno število potrebnih točk 20  točk.

Častni občani dobijo dodatne 4 točke h končnemu seštevku točk.

 

IV.           Način postavitve

 

8. člen

Predlogi za spominska obeležja, ki so dobili minimalno zahtevano število točk in so bili potrjeni na Občinskem svetu, se postavijo v Aleji zaslužnih Ločanov, vendar ne več kot trije v razpisnem obdobju, kot je to opredeljeno v tretjem odstavku 6. člena tega pravilnika.

Spominska obeležja se postavijo tako, da med obeležij ni praznih prostorov. V primeru, da obeležja ni mogoče postaviti zaradi bližine objektov ali prometne infrastrukture, se obeležje postavi na prvem naslednjem primernem mestu vzdolž ulice.

 

V.            Končne določbe

 

9. člen

Sredstva za postavitev in vzdrževanje spominskih obeležij se zagotovijo v občinskem proračunu.

 

10. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o postavitvi spominskih obeležij v Aleji znamenitih Ločanov (Ur. l. RS, št. 25/2013).

 

11. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 610-6/2017

Datum: 18. 5. 2017

 

 

Občina Škofja Loka

 

Miha Ješe, župan