New Page 1

Na podlagi 3. odstavka 12. člena Zakona o gostinstvu (ZGos-UPB2, Uradni list  RS št. 93/07) 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS št. 78/99, 107/00,30/06, 93/07) in 16. člena Statuta občine Juršinci  (Uradni vestnik Občine Juršinci 7/2007 in 3/2009), je občinski svet Občine Juršinci na svoji 26. redni seji dne 26.10.2009 sprejel

PRAVILNIK

o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v občini Juršinci

1. člen

S tem pravilnikom se določijo merila in pogoji, na podlagi katerih pristojni občinski upravni organ izdaja soglasja za obratovanje gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, (v nadaljevanju: gostinskih obratov in kmetij), na območju občine Juršinci, v podaljšanem obratovalnem času.

2. člen

Podaljšan obratovalni čas gostinskih obratov je tisti obratovalni čas, ki je daljši od rednega obratovalnega časa in ga določa Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost  (Uradni list RS št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).

Gostinec sme ob upoštevanju določil tega pravilnika določiti obratovalni čas gostinskega obrata v skladu s svojimi poslovnimi interesi, ob upoštevanju turističnega območja, krajevnih običajev ter interesa in potreb gostov.

3. člen

Gostinskim obratom (gostilne, okrepčevalnice, izletniške kmetije…) se lahko odobri naslednji podaljšan obratovalni čas:

1. Gostinskim obratom:

- v objektih s stanovanji in v objektih na območju naselja (vasi) od nedelje do četrtka  do 23.00 ure, ob  

  petkih, sobotah in praznikih najdlje do 01.00 ure naslednjega dne,  

2. Letni vrtovi in terase smejo obratovati  v enakem obratovalnem času kot sam gostinski obrat.

3. Gostinski obrati oziroma kmetije iz tega člena smejo pričeti z obratovalnim časom od 06.00 ure

   dalje.

4. člen

Ne glede na določbe prejšnjih členov lahko pristojni občinski organ izjemoma do največ petnajst krat (15x)  letno odobri enodnevno izjemno podaljšanje obratovalnega časa izven določil iz 3. člena tega pravilnika ob raznih prireditvah (koncerti, plesi, degustacije, veselice, poroke, zaključki ob koncu leta in podobno), in sicer od nedelje do četrtka od 23.00 do 03.00 ure naslednjega dne, ob petkih in sobotah od 01.00 do 03.00 ure naslednjega dne.

Ta podaljšanja obratovalnega časa se lahko odobrijo le za gostinske obrate v katerih  v zadnjih šestih mesecih ni bilo kršitev obratovalnega časa ali javnega reda in miru, ugotovljenih s strani policije, pristojnih inšpekcijskih služb oziroma drugih pristojnih organov.

Gostinec mora posredovati na občinsko upravo vlogo za odobritev podaljšanega obratovalnega časa.

5. člen

Kot merila za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij v podaljšanem obratovalnem času se upošteva naslednje značilnosti območja občine Juršinci:

-        možnosti, ki jih gostinski obrat nudi za spodbujanje razvoja turizma v občini (kulturne, športne, turistične prireditve in programi ter druge zabavne prireditve),

-        potrebe gostov in značilnosti območja, kjer se nahaja gostinski lokal ali kmetija,

-        interesi gostincev in kmetov,

-        krajevni običaji ob praznikih in dela prostih dnevih,

-        vrsto in lokacijo gostinskega obrata,

-        število pritožb oziroma kršitev javnega reda in miru, posredovanje policije in inšpekcijskih služb.

6. člen

Občina Juršinci lahko veže izdajo soglasja za podaljšani obratovalni čas na v naprej določeno časovno obdobje ali na predhodno izpolnitev določenih pogojev in ga ob neizpolnitvi teh pogojev tudi prekliče

7. člen

Soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času se lahko med letom prekliče  v primeru:

-                  pisnih pritožb bližnjih stanovalcev zaradi obratovanja gostinskega lokala, evidentiranih in potrjenih kršitev s strani policije,

-                  kršitev obratovalnega časa, javnega reda in miru, ali drugih kršitev, ugotovljenih s strani policije, pristojnih  inšpekcijskih služb oziroma drugih pristojnih organov,

-                  neporavnanih obveznosti do občine,

-                  drugih utemeljenih razlogov.

 

Pritožba zoper  odločbo o preklicu  soglasja ne zadrži njene izvršitve.  V primeru preklica  soglasja za podaljšani obratovalni čas, gostinec ne more pridobiti soglasja za podaljšani obratovalni čas v obdobju naslednjih 3 mesecev.  

8. člen

Gostinski obrat oziroma kmetija lahko brez soglasja občine Juršinci obratuje dlje, kot traja njihov obratovalni čas, na dan pred prazniki, določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat), ob drugih priložnostih pa le ob soglasju pristojnega upravnega organa občine. To soglasje se lahko nanaša tudi na več priložnosti hkrati.

9. člen

Za ostala vprašanja, ki niso opredeljena s tem pravilnikom, se uporabljajo določbe Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).

9. člen

Nadzor nad uresničevanjem tega pravilnika opravljata pristojni inšpekcijski organ in policija.

10. člen

Z dnem, ko prične veljati ta Pravilnik, prenehajo veljati Merila za izdajo soglasja k obratovanju gostinskih obratov in kmetij na katerih se opravlja gostinska dejavnost v podaljšanem delovnem času (Uradni vestnik občine Juršinci št. 3/2003) in Spremembe in dopolnitve meril  za izdajo soglasja k obratovanju gostinskih obratov in kmetij na katerih se opravlja gostinska dejavnost v podaljšanem delovnem času (Uradni vestnik občine Juršinci št. 2/2004).

11. člen

Ta  Pravilnik prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku občine Juršinci.

 

Številka: 007-0016/2009-2

Datum: 26.10.2009

                                                                                                          Alojz Kaučič

                                                                                              ŽUPAN OBČINE JURŠINCI