New Page 2

 

Na podlagi 15. člena Statuta Občine Lovrenc na Pohorju (MUV, št.11/99 – z vsemi spremembami in dopolnitvami), 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur. list RS, št. 36/04 – uradno prečiščeno besedilo) in 2. člena Odloka o proračunu Občine Lovrenc na Pohorju (MUV, št. 1/06), je Občinski svet Občine Lovrenc na Pohorju na svoji 29. redni seji, dne 6. aprila 2006, sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o postopkih in merilih pri dodeljevanju socialno varstvenih pomoči in izvajanju drugih nalog v občini Lovrenc na Pohorju, ki ne sodijo med dejavnosti javnih služb na področju socialnega varstva

 

 

I. PREDMET PRAVILNIKA

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom Občina Lovrenc na Pohorju določa in ureja postopke in merila pri dodeljevanju občinskih socialno varstvenih pomoči in izvajanju drugih nalog, ki ne sodijo med dejavnosti javnih služb na področju socialnega varstva.

 

 

II. SOCIALNO VARSTVENE SUBVENCIJE IN POMOČI

 

 

2. člen

 

 

Socialno varstvene subvencije in pomoči, ki so predmet tega pravilnika, so dodatni ukrep socialne politike v Občini Lovrenc na Pohorju.

 

 

Do socialnih pomoči so upravičeni polnoletni občani s stalnim prebivališčem v občini Lovrenc na Pohorju, ki jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske. Posamezni občan ali njegov družinski član lahko, če s tem pravilnikom ni določeno drugače,praviloma uveljavljajo socialno varstveno pomoč samo enkrat v koledarskem letu. Letni obseg razpoložljivih sredstev za posamezne socialno varstvene pomoči in subvencije je določen v občinskem proračunu.

 

 

3. člen

 

 

Socialno varstvene pomoči, ki jih Občina Lovrenc na Pohorju po tem pravilniku zagotavlja socialno ogroženim občanom iz 2. člena tega pravilnika, so:

 

 

1. enkratna denarna pomoč,

 

 

2. subvencioniranje letovanj osnovnošolskih otrok,

 

 

3. subvencioniranje prehrane osnovnošolcev,

 

 

4. plačevanje mlečnih preparatov za dojenčke s socialno indikacijo ter dojenčke in male otroke s socialno – zdravstveno indikacijo,

 

 

5. plačilo pogrebnih stroškov.

 

 

1. Enkratna socialna pomoč

 

 

4. člen

 

 

Enkratna socialna pomoč je namenjena:

 

 

- nakupu šolskih potrebščin (na predlog šolske svetovalne službe),

 

 

- doplačilu šole v naravi (na predlog šolske svetovalne službe),

 

 

- nakupu ozimnice ali kurjave,

 

 

- plačilu morebitnih neporavnanih obveznosti, doplačilu zdravstvenih storitev in ortopedskih pripomočkov invalidom, ki so nujno potrebne, ZZZS pa jih ne financira v celoti,

 

 

- kritju stroškov najemnine za stanovanje, uničeno zaradi naravne nesreče – požara, povodnji, porušitve stavbe ..... .

 

 

5. člen

 

 

Kriterij za dodelitev socialnih pomoči je cenzus, določen v 25. členu Zakona o socialnem varstvu, z upoštevanjem socialnih razmer upravičenca. Pri določanju višine denarne pomoči, se upoštevajo vsi dohodki in prejemki, po 27. in 28. členu Zakona o socialnem varstvu.

 

 

Pri določanju višine denarne pomoči bomo upoštevali tudi naslednje kriterije:

 

 

- število nepreskrbljenih otrok v družini,

 

 

- nezaposlenost – brez lastne krivde,

 

 

- omejitve pri iskanju zaposlitve (bolezen, invalidnost, starost, ipd.),

 

 

- prizadetost otrok.

 

 

6. člen

 

 

V primeru, ko se dejansko stanje na terenu bistveno razlikuje od navedbe vlagatelja, opravimo ogled na terenu, pri katerem je potrebno upoštevati tudi vsa ugotovljena dejstva glede premičnega in nepremičnega premoženja.

 

 

7. člen

 

 

Višina pomoči lahko znaša najmanj 9.585,60 SIT (40 EUR) in največ toliko, kot znaša osnovni znesek minimalnega dohodka, v skladu z Zakonom o socialnem varstvu na osebo ali družino (sedanja višina 48.062,00 SIT/ osebo, oz. 200,56 EUR). Višji znesek lahko odobri župan, ki hkrati z odredbo določi tudi višino pomoči.

 

 

8. člen

 

 

Denarna pomoč se lahko upravičencu dodeli v nižjem znesku kot bi mu pripadala po tem pravilniku, ali se mu ne dodeli, če:

 

 

- ugotovimo, da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov;

 

 

- ugotovimo, da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani in pridobivajo dohodke.

 

 

9. člen

 

 

Občani lahko oddajo vloge za dodelitev enkratne socialne pomoči na obrazcu »Vloga za dodelitev enkratne denarne pomoči«. K vlogi morajo priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev v skladu z Zakonom o socialnem varstvu in s tem pravilnikom. Občani lahko vložijo vlogo za dodelitev enkratne socialne pomoči na Občinsko upravo Občine Lovrenc na Pohorju od 1. 1. do 1. 11. tekočega leta.

 

 

10. člen

 

 

Občinski upravni organ, pristojen za socialno varstvo, vodi postopke za ugotovitev upravičenosti do socialno varstvenih pomoči in oblikuje predloge odločitev o višini teh pomoči. Na osnovi pridobljenega mnenja o upravičenosti do dodelitve enkratne socialne pomoči od:

 

 

- izvajalke javne službe patronažnega varstva v občini ali

 

 

- socialne delavke CSD ali

 

 

- svetovalne službe Osnovne šole, občinski upravni organ izda sklep o višini dodeljene enkratne socialne pomoči.

 

 

Rok za izdajo sklepa je 30 dni od datuma prejema vloge. Enkratna denarna pomoč se praviloma izplača v denarju na račun upravičenca oziroma njegovega zakonitega zastopnika. V primerih, ko obstaja dvom o namenski porabi sredstev za zmanjšanje socialne stiske, pa lahko Občina upravičencu izda tudi naročilnico za nakup določenih artiklov ali materiala, v višini s sklepom dodeljene enkratne socialne pomoči. V tem primeru se dodeljena višina enkratne socialne pomoči ne nakaže na transakcijski račun upravičenca, ampak se nakaže na transakcijski račun trgovine, na osnovi izdanega računa za blago, ki ga je upravičenec osebno dvignil v trgovini.

 

 

2. Subvencioniranje letovanj osnovnošolskih otrok

 

 

11. člen

 

 

Do subvencioniranja letovanja osnovnošolskih otrok ima pravico otrok, s stalnim prebivališčem v Občini Lovrenc na Pohorju, za katerega se na osnovi kriterijev določitev višine subvencije ugotovi, da je zaradi socialnega stanja njegove družine upravičen do subvencioniranja letovanja. Kriterije - lestvico za subvencioniranje letovanja osnovnošolskih otrok pripravi referent za družbene dejavnosti na osnovi posredovanega predloga organizatorjev letovanj in razpoložljivih proračunskih sredstev in jo posreduje v potrditev županu. Župan potrdi lestvico s sklepom.

 

 

12. člen

 

 

Obrazce za vloge za pridobitev socialno varstvene subvencije ali pomoči pripravita organizatorja programov letovanja otrok: Območno združenje Rdečega križa Maribor in Zveza prijateljev mladine Maribor, v sodelovanju z občinskim upravnim organom, pristojnim za socialno varstvo, in strokovnim delavcem Osnovne šole.

 

 

Obrazce - vloge za subvencioniranje letovanja osnovnošolskih otrok dobijo interesenti na Osnovni šoli. Vloge, ki jih izpolnijo zakoniti zastopniki otrok, oddajo pri strokovni delavki v šolski svetovalni službi in ta izpolnjene vloge nato posreduje organizatorjem letovanj. Rok za zbiranje vlog objavi Osnovna šola. V subvencionirano letovanje se lahko vključijo tudi osnovnošolci, ki imajo stalno prebivališče v občini Lovrencu na Pohorju in obiskujejo katero drugo osnovno šolo. Ti interesenti lahko vložijo vlogo direktno pri izvajalcih letovanj.

 

 

Postopke za ugotavljanje pravice do subvencioniranega letovanja osnovnošolskih otrok vodita organizatorja letovanj. Pri tem morata upoštevati kriterije in druga navodila v zvezi s postopki odločanja, ki so navedeni v sklepu župana. O pritožbah zoper odločitve organizatorjev letovanj odloča župan.

 

 

V primeru, da bi se prijavilo za letovanje večje število osnovnošolskih otrok in Občina v proračunu ne bi imela zagotovljenih dovolj finančnih sredstev za vse, imajo prednost tisti osnovnošolci, ki še v preteklih letih niso letovali s subvencioniranjem občine in so svojo vlogo oddali prvič. O izvedbi letnega progama letovanj sta organizatorja dolžna posredovati Občini pisno poročilo do 31. januarja naslednjega leta.

 

 

13. člen

 

 

Sredstva občinskega proračuna za subvencioniranje letovanja otrok Občina nakazuje organizatorjema letovanj na osnovi izstavljenih računov in obveznih prilog (kopije vloge, izračuna višine subvencije in podatkov o dohodkih družine v preteklem koledarskem letu).

 

 

3. Subvencioniranje prehrane osnovnošolcev

 

 

14. člen

 

 

Občina zagotavlja vsako leto v proračunu tudi nekaj sredstev za subvencioniranje prehrane osnovnošolcev.

 

 

Do te vrste pomoči so upravičeni osnovnošolci, ki živijo v zelo slabih socialnih razmerah zaradi nezaposlenosti staršev in za katere vlogo za subvencioniranje prehrane dostavi na naslov Občine Osnovna šola.

 

 

Občina subvencionira Osnovni šoli stroške prehrane osnovnošolcev mesečno - na osnovi dostavljenih računov. Število osnovnošolcev, katerim je dodeljena subvencija šolske prehrane, je odvisno od razpoložljivih proračunskih sredstev in se določi na začetku šolskega leta.

 

 

4. Plačevanje mlečnih preparatov za dojenčke s socialno indikacijo ter za dojenčke in male otroke s socialno zdravstveno indikacijo

 

 

15. člen

 

 

Pravico do brezplačnih mlečnih preparatov do izpolnjenega 6 meseca starosti dojenčka (socialna indikacija) in mlečnih preparatov pri akutnih prebavnih motnjah do izpolnjenega 18 meseca starosti otroka (socialno – zdravstvena indikacija) lahko uveljavljajo upravičenci, če imajo otroci in starši stalno prebivališče v občini Lovrenc na Pohorju in če je družina prejemnik denarne socialne pomoči na Centru za socialno delo Ruše.

 

 

V izjemnih primerih lahko starši, ki niso prejemniki denarne socialne pomoči, zaradi slabega socialnega stanja družine vložijo na Občino prošnjo za uveljavljanje pravice do brezplačne otroške prehrane. V primeru odobritve vloge Občina izda potrdilo, na osnovi katerega lahko pediater izdaja recepte za brezplačno otroško prehrano

 

 

16. člen

 

 

Mlečni preparati se predpisujejo na bele receptne blankete. Recept mora biti v celoti izpolnjen in opremljen z žigom ambulante ter z žigom in podpisom pediatra. Na receptu mora biti izpisana tudi indikacija za izdajo recepta: črka »S« za socialno indikacijo in »S + Z« za socialno - zdravstveno indikacijo. Izdaja recepta za enega otroka je možna le v eni ambulanti oziroma posvetovalnici. Mlečne preparate lahko predpisujejo tudi pediatri neonatologi ob odpustu dojenčka iz porodnišnice, v kolikor je za zaščito dojenčka to nujno potrebno, in ne ugotavljajo socialnega stanja družine.

 

 

17. člen

 

 

Presojo zdravstvene indikacije izvaja izbran pediater v ambulanti ali posvetovalnici.

 

 

18. člen

 

 

Mlečni preparati se lahko predpisujejo dojenčkom do izpolnjenega šestega meseca starosti in to enkrat tedensko po dve škatli mlečnega preparata z enojnim pakiranjem ali ena škatla mlečnega preparata z dvojnim pakiranjem.

 

 

Kjer je posvetovalnica samo enkrat mesečno, se izpišejo recepti za ves mesec z ustreznimi datumi.

 

 

19. člen

 

 

Za izdajo mlečnih preparatov po tem navodilu so pooblaščene lekarne v Lovrencu, Selnici, Rušah, Radljah ob Dravi in v Mariboru.

 

 

20. člen

 

 

Plačevanje zahtevkov lekarnam za izdano prehrano dojenčkov in otrok se izvaja preko odredb, za katere je zadolžena referentka za področje socialnega varstva v občinski upravi.

 

 

5. Plačilo pogrebnih stroškov

 

 

21. člen

 

 

Plačilo oziroma doplačilo pogrebnih stroškov se lahko izvrši za pokojnika:

 

 

- ki je imel stalno prebivališče v občini Lovrenc na Pohorju,

 

 

- ki je bil prejemnik denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu,

 

 

- ki nima zavezancev, ki so ga bili po Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih dolžni preživljati.

 

 

Za pokojnika se poravnajo najnujnejše pogrebne storitve, največ do višine sredstev, ki jih kot najvišjo pogrebnino priznava Zavod za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije.

 

 

Predmet plačila oz. doplačila so lahko samo neposredni stroški pogreba (pogrebne storitve).

 

 

V primeru, da pokojnik ni imel sorodnikov, imel pa je premoženje, pogrebne stroške plača Občina in se priglasi k dedovanju za višino plačanih stroškov.

 

 

22. člen

 

 

Vloge občanov za pomoč pri plačilu oz. doplačilu pogrebnih stroškov obravnava občinski upravni organ, pristojen za socialno varstvo, v sodelovanju s strokovno delavko CSD Ruše, ki poda za vsak primer posebej svoje mnenje o upravičenosti do izplačila te pomoči. Na osnovi pridobljenega mnenja pristojni občinski upravni organ pisno obvesti pogrebno podjetje o višini doplačila pogrebnih stroškov.

 

 

Doplačilo pogrebnih stroškov se izvede iz sredstev občinskega proračuna na transakcijski račun izvajalca storitve na osnovi računa, ki ga le ta izda v skladu z izdanim obvestilom iz prvega odstavka tega člena.

 

 

Izjemoma se lahko pomoč pri plačilu pogrebnih stroškov izplača na transakcijski račun osebe, ki je zaradi nevednosti predhodno že poravnala stroške storitve in s tem ogrozila svojo socialno varnost.

 

 

23. člen

 

 

Po določilih tega pravilnika je možno uveljavljati pravico do pomoči pri plačilu pogrebnih stroškov do sprejema ustreznih predpisov na ravni države.

 

 

IV. SOFINANCIRANJE DEJAVNOSTI IN PROGRAMOV SOCIALNO HUMANITARNIH DRUŠTEV

 

 

24. člen

 

 

Občina Lovrenc na Pohorju sofinancira iz proračunskih sredstev tudi delovanje in programe dela humanitarnih društev in organizacij, ki delujejo na območju Občine Lovrenc na Pohorju in tistih, ki delujejo v drugih občinah in imajo včlanjene naše občane. Programi humanitarnih organizacij in društev so programi, ki prispevajo k odpravljanju in zmanjševanju socialnih stisk občanov in niso financirani kot redna dejavnost javnih služb na področju socialnega varstva.

 

 

25. člen

 

 

Zaradi skromnih razpoložljivih finančnih sredstev, namenjenih za sofinanciranje humanitarnih društev in organizacij, ni racionalno razdeljevanje sredstev po postopku javnega razpisa. Razpoložljiva proračunska sredstva bomo razdelili vsako leto v mesecu decembru na osnovi vseh zbranih pisnih vlog za sofinanciranje dejavnosti in programov humanitarnih društev in organizacij.

 

 

Višino razpoložljivih sredstev za vsako proračunsko leto posebej potrdi občinski svet.

 

 

Predlog delitve razpoložljivih finančnih sredstev, ki ga pripravi občinski upravni organ pristojen za socialno varstvo, potrdi župan.

 

 

26. člen

 

 

Zneske dodeljenih finančnih sredstev bomo nakazali posameznim društvom in organizacijam na njihove transakcijske račune na osnovi dostavljenih vlog, potrjenega razdelilnika sredstev in izdanih odredb.

 

 

32. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 007-05-2006-001

 

 

Datum: 6. april 2006

 

 

Župan Občine Lovrenc na Pohorju

 

 

Franc Ladinek, dipl. ekon., s. r.