New Page 1

Na podlagi drugega odstavka 273. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17 – ZUreP-2) in 53. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11 ZKZ-C, 57/12, 57/12 ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13-skl. US, 76/14-odl. US, 14/15-ZUUJFO in 61/17- ZUreP-2) ter na podlagi 14. člena Statuta Občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci, št. 5/17) je Občinski svet Občine Juršinci na 6. redni seji, dne 18.04.2019, sprejel naslednji

 

 

ODLOK

o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Juršinci, druge spremembe in dopolnitve – samo za prostorske izvedbene pogoje

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(predmet sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta)

 

(1) S tem odlokom se sprejmejo druge spremembe in dopolnitve Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Juršinci (Uradni  vestnik Občine Juršinci, št. 3/2014, v nadaljnjem besedilu: OPN). Spremembe  in dopolnitve se nanašajo na tekstualni del izvedbenega dela OPN v delu, ki opredeljuje podrobnejše prostorske izvedbene pogoje na območju enote urejanja prostora (EUP) z oznako JU03 Juršinci – dom starostnikov. 

(2) Sočasno se v skladu s prvim  mnenjem pristojnega nosilca urejanja prostora v ustreznih delih odloka uskladi vsebina  glede varovanja človekovega zdravja.

 

2. člen

(priloge OPN)

 

(1) Obvezne priloge vsebujejo:

−   izvleček iz hierarhično nadrejenih prostorskih aktov,

−   prikaz stanja prostora,

−   strokovne podlage, na katerih temeljijo rešitve v OPN,

−   obrazložitev in utemeljitev OPN,

−   gradiva posameznim nosilcem urejanja prostora,

−   povzetek za javnost.

 

3. člen

(pomen izrazov uporabljenih v odloku)

 

(1) V prvem odstavku se za 18. točko doda novo 18.a točko, ki se glasi:

»18.a Farma je praviloma specializiran kmetijski obrat z objekti za intenzivno rejo živali in spremljajočimi   objekti«.

(2) Za 73. točko se doda novo 73.a točko, ki se glasi:

»Večja farma je objekt ali skupina objektov, ki presega količino vzrejnih mest, za katerega je po veljavnih predpisih potrebno pričeti predhodni postopek presoje vplivov na okolje ali izvesti presojo vplivov na okolje.«.

 

II. STRATEŠKI DEL

 

4. člen

(čiščenje in odvajanje odpadnih voda)

 

(1)    Drugi odstavek 23. člena se nadomesti z novim drugim odstavkom, ki se glasi:

»(2) Na območju občine Juršinci sta že zgrajena dva sistema javne kanalizacije, ki sta zaključena s ČN Juršinci in ČN Gabrnik. Sistema služita odvajanju in čiščenju izključno komunalnih odpadnih vod dela naselja Juršinci, Dragovič in Gabrnik.«.

 

III. IZVEDBENI DEL

 

5. člen

(varovanje kakovosti zunanjega  zraka)

 

(1) Poimenovanje  74. člena odloka se dopolni tako,  da se glasi:

»varovanje kakovosti zunanjega zraka«.

(2) Drugi odstavek 74. člena se nadomesti z novim drugim odstavkom, ki se glasi:

»(2) Pri predvidenih in obstoječih virih, ki so v skladu s predpisi zavezanci za prve meritve emisij v zrak, mora lastnik ali upravljavec takega vira zagotoviti prve meritve in po potrebi izvesti ustrezno sanacijo, o čemer mora obvestiti pristojni občinski organ.«.

(3)   Peti odstavek 74. člena se nadomesti z novim petim in šestim odstavkom, ki se glasita:

»(5) Pri umeščanja kompostarn in  bioplinarn je potrebno zagotoviti primerno oddaljenost tako, da je zunanji rob območja vira vonjav od območij stanovanjskih, gostinskih, upravnih, pisarniških in trgovinskih stavb, stavb za kulturo in razvedrilo, za izobraževanje, zdravstvo in šport ter športno rekreacijskih površin oddaljen najmanj 300 m oziroma 500 m pri odprtem kompostiranju.

(6) Za ureditev novih objektov za rejo živali, ki se jih  po tem odloku šteje za večje za farme,  ali  za  povečanje kapacitet obstoječih objektov do te mere, da jih se jih po tem odloku šteje  za večje farme, se s strokovno študijo preveri vplivno območje, objekte pa se umesti na primerno oddaljenost od stanovanjskih, gostinskih, upravnih, pisarniških in trgovinskih stavb, stavb za kulturo in razvedrilo, za izobraževanje, zdravstvo in šport ter športno rekreacijskih površin. Pri reji živali in skladiščenju ter prevozu gnoja je obvezna uporaba tehnoloških postopkov, ki zmanjšujejo obremenjevanje okolja z neprijetnimi vonjavami.«.

 

6. člen

(varstvo pred hrupom)

 

(1)     V drugem odstavku 78. člena se za obstoječim besedilom doda besedilo, ki se glasi:

»Dovoljenje za čezmerno obremenitev okolja s hrupom se pridobi na osnovi strokovne ocene obremenitve okolja s hrupom za čas trajanja prireditve.«.

(2)    V četrtem odstavku se za obstoječim besedilom doda besedilo, ki se glasi:

»Nove stavbe z varovanimi prostori je treba načrtovati tako, da niso locirane v s hrupom prekomerno obremenjeno območje. Za obstoječe stavbe v vplivnem območju virov hrupa pa je za protihrupne ukrepe zadolžen upravljavec vira hrupa (ceste ali drugega vira hrupa), pri čemer imajo prednost aktivni ukrepi (na viru) pred pasivnimi (na objektu).«.

 

7. člen

(ukrepi za zdrav življenjski slog)

 

Za 78. členom se doda nov 78.a člen, ki se glasi:

»78.a člen

(ukrepi za zdrav življenjski slog)

(1) V naseljih se  zagotavlja primeren delež otroških igrišč, površin za šport in rekreacijo ter drugih urejenih zelenih površin. Obstoječe zelene površine znotraj naselij se varuje in ohranja ter zagotavlja primerno dostopnost do njih s pešpotmi in kolesarskimi potmi.«.

 

8. člen

(stanovanjska območja)

 

(1) V prvem odstavku 84. člena se preglednico  za  podrobno namensko rabo  SB  (površine namenjene občasnemu ali stalnemu bivanju različnih skupin prebivalstva) nadomesti z novo preglednico:

 

 

»Podrobna namenska raba

SB - površine namenjene občasnemu ali stalnemu bivanju različnih skupin prebivalstva

EUP

JU03

Dopustna vrsta objektov

1. stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine,

2. nezahtevni in enostavni objekti skladno s Prilogo 2.

Dopustne dejavnosti

1.  osnovna dejavnost: bivanje, nastanitev in oskrba starejših in invalidnih oseb; obvezen delež naj znaša vsaj 85% površine predvidenih objektov,

2.  spremljajoče dejavnosti: centralne dejavnosti, druge dejavnosti, ki služijo temu območju (zdravstvene, socialne, izobraževalne, kulturne in podobne dejavnosti), ob upoštevanju obveznega deleža osnovne dejavnosti.

Dopustna izraba

1. Faktor zazidanosti je največ do vrednosti Fz=0,5,

2. Delež odprtih zelenih površin znaša vsaj 20% celotne površine parcele,  namenjene gradnji.

Merila in pogoji za oblikovanje

1. Pri oblikovanju objektov je dopustno odstopanje  od splošnih pogojev, dovoljeno je sodobnejše  oblikovanje objektov (terasne zasnove stavb (terasni blok), kubusne in kvadraste oblike volumnov stavb ali delov stavb, ravne strehe oziroma enokapne strehe z majhnimi nakloni, ozelenjene strehe in ozelenjene terase ipd.) tako, da oblika teh objektov poudarja ali kakovostno nadgrajuje obstoječe arhitekturne in urbanistične značilnosti naselja.

2. Pri poseganju v prostor je potrebno prostorske ureditve, objekte in programe  načrtovati kot del celostne podobe in vedute naselja.

Druga merila in pogoji

1. Dopustne so novogradnje za razširitev  doma  starostnikov in pripadajočih prostorskih ureditev.

2. EUP JU03 se nahaja v vplivnem območju cerkve Sv. Lovrenca (objekt kulturne dediščine, evidenčna št. 3124). Pred pričetkom gradbenih in ureditvenih del je potrebno k projektu pridobiti  kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje  pristojne službe za kulturno dediščino.

3. Etažnost  novih objektov:  od (K) + P  do (K) + P+ 2(N),  pri čemer višina ne sme presegati  višinskih gabaritov obstoječega objekta doma starostnikov.

4. Dopustno je programsko in prostorsko urejanje dostopnosti do bližnjih območij centralnih in športnorekreacijskih površin, dograjevanje gospodarske javne infrastrukture, urejanje zelenih površin ter sprehajalnih in kolesarskih poti ter nameščanje ustrezne urbane opreme.

5. Osvetljevanje zunanjih površin se dopusti pod naslednjimi pogoji:

  za umetno osvetljevanje naj bo predvideno minimalno potrebno število svetil, ki iz varnostnih razlogov zagotavljajo zadostno osvetljenost površin. Uporabijo se čim nižja svetila, ki omogočajo optimalno in zadostno osvetljenost prostora in ne osvetljujejo neba in okolice,

  v umetnih svetilih se uporabi svetilke oranžni (amber) LED ali beli LED s filtrom, ki ne prepušča modre svetlobe pod 500 nm,

  izvedejo se svetilke z 0 % sevanja v nebo, da se zmanjša bleščanje in prepreči svetenje nad vodoravnico.«.

6. Za zagotavljanje poplavne varnosti novogradnjam in zaradi zmanjšanja vplivov na vodni režim se v skladu s »Hidravlično študijo za območja urejanja prostora (EUP) JU01, JU03 in JU12 v naselju Juršinci- predvideno stanje« (RCI -Razvojni center Inženiringi Celje d.o.o., št. proj. H 1080/2019, marec 2019) izvede naslednje omilitvene ukrepe:

  izvedba zasipov območij pozidave na koti visokih vod s 100-letno povratno dobo (Q100) + 0,5m, kar zagotavlja tudi poplavno varnost pred visokimi vodami s 500-letno povratno dobo (Q500) na območju predvidene širitve doma starostnikov,

  izvedba protipoplavnega nasipa na vzhodni strani lokalne ceste z oznako JP 655031, potrebna dolžina nasipa, ki seže tudi v sosednjo EUP JU01,  je 110 m, višina pa do 40 cm nad terenom,

  zaščita obstoječih poplavnih površin na območju EUP JU-12.

Predvideni celoviti protipoplavni ukrepi morajo biti izvedeni prej ali najkasneje sočasno z gradnjo na območju.

 

9. člen

(območja kmetijskih zemljišč)

 

V prvem odstavku 91. člena se v preglednici v vrstici »Druga merila in pogoji« doda novo 12. točko, ki se glasi:

»12. V  EUP JU-12 se trajno zavaruje območje poplavnih površin, ki so prikazane v prikazu stanja prostora in opredeljene v skladu z elaboratom »Hidravlična študija za območja urejanja prostora (EUP) JU01, JU03 in JU12 v naselju Juršinci- predvideno stanje« (RCI -Razvojni center Inženiringi Celje d.o.o., št. proj. H 1080/2019, marec 2019).

Na območju razlivnih površin niso dopustni gradnja objektov in posegi, ki bi ovirali vodni tok in vplivali na vodni režim. Na tem območju pogoji iz Uredbe o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in posegov v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja (Uradni list RS, št. 89/08) ne veljajo. Dovoljeni so naslednji posegi v prostor, v skladu z mnenjem pristojnega organa s področja upravljanja voda:

-    rekonstrukcije in vzdrževalna dela na obstoječih legalno zgrajenih objektih,

-    gradnja javne komunalne infrastrukture ter dostopov do objektov,

-    vodnogospodarske ureditve,

-    objekti in ukrepi, namenjeni varstvu voda pred onesnaženjem,

-    objekti in ukrepi, namenjeni zagotovitvi varnosti plovbe in varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih.

 

IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

10. člen

(prehodne in končne določbe)

 

(1) Postopki za izdajo gradbenega dovoljenja, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se končajo po določbah prostorskih aktov Občine Juršinci, veljavnih v času vložitve vloge za izdajo gradbenega dovoljenja.

(2) Druge spremembe in dopolnitve OPN so izdelane v digitalni in analogni obliki. Hranijo se in so na vpogled v času uradnih ur na sedežu Občine Juršinci, Upravni enoti Ptuj, Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju in na Ministrstvu za okolje in prostor.

(3) Ta odlok se objavi v Uradnem vestniku  Občine Juršinci  in začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

 

Številka: 350-0002/2018-46

 

Datum: 18.04.2019

 

 

                                                                Alojz Kaučič l.r.,

                                                                                              župan Občine Juršinci